Οι διαθέσεις μετοχών από το Δημόσιο και η προσδοκία για τολμηρότερο μίγμα πολιτικής αποκρατικοποιήσεων που θα εξαγγείλει ο πρωθυπουργός στη ΔΕΘ δημιουργούν θετικό κλίμα στο Χ.Α., αναφέρουν αναλυτές και διαχειστές και εκτιμούν ότι ο Γενικός Δείκτης μπορεί να κινηθεί σε υψηλότερα επίπεδα.
Από την πλευρά του ο υπεύθυνος επενδυτικής στρατηγικής της Πήγασος ΑΧΕΠΕΥ κ. Μάνος Χατζηδάκης αναφέρει ότι οι εξελίξεις διατηρούν το στόχο των 3.370 μονάδων στη Σοφοκλέους και μάλιστα λόγω της χρονικής υστέρησης έχει μετατοπισθεί προς τις 3.400. Ωστόσο, όπως επισημαίνει, το ενδιαφέρον εξακολουθεί να παραμένει αυστηρά επιλεκτικό, στοιχείο το οποίο ενδυναμώνει την αισιοδοξία για συνέχιση των ανοδικών τάσεων και διατήρηση της δυναμικής και για το άμεσο μέλλον. Η πιο αποδοτική λύση είναι συνήθως και η προφανής. Σε μια αγορά, όπως η ελληνική όπου τα περισσότερα blue chips είχαν διανύσει μια μεγάλη απόσταση από τα χαμηλά τους και δεν έδειχναν διαθέσεις υποχώρησης ήταν επόμενο να υπάρξει διάχυση της ανόδου και να δημιουργηθούν συνθήκες αναζήτησης ευκαιριών καθώς ημέρα με την ημέρα εντείνονται οι κινήσεις επιχειρηματικού ενδιαφέροντος. Έτσι με καταλύτη την ανακοίνωση της πρόθεσης διάθεσης του πακέτου του
ΟΤΕ προ της ΔΕΘ το ενδιαφέρον μεταφέρθηκε στις τηλεπικοινωνίες με αποτέλεσμα να καταγραφούν εντυπωσιακές βραχυπρόθεσμες αποδόσεις στις μετοχές του κλάδου. Η προφανής αυτή εξέλιξη έπιασε την αγορά σε διακοπές με αποτέλεσμα την κατά αρχάς αμήχανη στάση της πλειοψηφίας των επενδυτών απέναντι στο φαινόμενο μαζικών τοποθετήσεων στον τηλεπικοινωνιακό κλάδο. Η ένταση και ταχύτητα της κίνησης δεν φαίνεται να αποτελεί αντίδραση εκτόνωσης αλλά ενδεχομένως να υποκρύπτει επιχειρηματικά σενάρια που συνδέονται με το άμμεσο μέλλον των εταιριών του κλάδου. Στους θετικούς καταλύτες της εβδομάδας που πέρασε η αντιστροφή της βραχυπρόθεσμης τάσης των ξένων Χρηματιστηρίων και η επιστροφή σε ανοδική τροχιά μετά την αποκλιμάκωση των τιμών του πετρελαίου τροφοδότησαν με αισιοδοξία τους επενδυτές διατηρώντας τους σημαντικότερους ξένους δείκτες κοντά στα υψηλά του 2005. Στις επόμενες δύο εβδομάδες που απομένουν για το τέλος Αυγούστου η αγορά θα τιμολογήσει τις εξαγγελίες του Πρωθυπουργού στην ΔΕΘ καθώς και την επίπτωση τους στα μακρο οικονομικά δεδομένα της χώρας. Τεχνικά, οι αγοραστές κατά την εβδομάδα που πέρασε νίκησαν κατά κράτος τους πωλητές αφού και στις τρεις προσπάθειες που έγιναν για κλείσιμο σε χαμηλότερα επίπεδα από τις 3.250 μονάδες και πιθανή ενεργοποίηση εντολών περικοπής ζημιών με συνοπτικές διαδικασίες διατήρησαν τον έλεγχο της κατάστασης. Στην συνεδρίαση της Πέμπτης ανέστρεψαν πλήρως την εικόνα απειλώντας με νέο υψηλό το οποίο ήρθε τελικά την Παρασκευή διαμορφώνοντας νέο υψηλό τετραετίας και συγκεκριμένα από τις 19/4/2001. Οι διαγραμματικές εξελίξεις διατηρούν το στόχο των 3.370 μονάδων ο οποίος λόγω της χρονικής υστέρησης έχει μετατοπισθεί προς τις 3.400 μονάδων βελτιώνοντας τα ανοδικά περιθώρια από τα τρέχοντα επίπεδα. Παρά την ύπαρξη καθοδικών αποκλίσεων με τους ταλαντωτές τα ανοδικά σήματα παραμένουν σε ισχύ, ενώ πλήθος μετοχών έχουν αρχίσει να διασπούν τους κινητούς μέσους των 500 ημερών επιβεβαιώνοντας την αίσθηση της ανοδικής αγοράς (bull market) που κυριαρχεί τους τελευταίους μήνες στην Ελληνική αγορά. Ωστόσο επισημαίνουμε ότι το ενδιαφέρον εξακολουθεί να παραμένει αυστηρά επιλεκτικό χωρίς να παρατηρούνται μαζικές κινήσεις τίτλων, στοιχείο το οποίο ενδυναμώνει την αισιοδοξία μας για συνέχιση των ανοδικών τάσεων και διατήρηση της δυναμικής και για το άμεσο μέλλον.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr