Το ποσό των 730.100 ευρώ (162,50% πάνω από την χαμηλή εκτίμηση των έργων και 87% πάνω από την υψηλή εκτίμηση) συγκεντρώθηκε χθες στη φιλανθρωπική δημοπρασία easySale4charity που διοργάνωσε ο Στέλιος Χατζηιωάννου σε συνεργασία με το «Μαζί για το Παιδί».
Έλληνες και ξένοι φιλότεχνοι ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του γνωστού επιχειρηματία και πλειοδότησαν για τα 54 συνολικά έργα της προσωπικής του συλλογής που είχαν αρχικά εκτιμηθεί για 278.150 ευρώ έως 390.000 ευρώ. Αξίζει να σημειωθεί ότι το 100% των χρημάτων που συγκεντρώθηκαν θα αξιοποιηθούν σε φιλανθρωπικούς σκοπούς από το «Μαζί για το Παιδί». «Οι πραγματικοί φιλάνθρωποι είναι όσοι πλειοδότησαν σήμερα με γενναιοδωρία, υπερβαίνοντας τις εκτιμήσεις μας για την αξία των έργων. Θέλω να τους ευχαριστήσω που με τις προσφορές τους υποστήριξαν την πρωτοβουλία μου και βοήθησαν να γίνει πραγματικότητα αυτό που είχα οραματιστεί. Χαίρομαι που συγκεντρώσαμε ένα αξιόλογο ποσό και η επιλογή μου να συνεργαστώ με το «Μαζί για το Παιδί» μου δίνει τη σιγουριά ότι κάθε ευρώ θα αξιοποιηθεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο», δήλωσε ο Στέλιος Χατζηιωάννου.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr