Εγκαινιάστηκε από τον υπουργό ΠΕΚΑ Γιώργο Παπακωνσταντίνου το φωτοβολταικό πάρκο του Ελ.Βεν., η μεγαλύτερη ενιαία φωτοβολταική εγκατάσταση σε αεροδρόμιο παγκοσμίως.
Το νέο Φωτοβολταϊκό πάρκο του «Ελ. Βενιζέλος» έχει ισχύ 8 MWp, αναπτύχθηκε σε έκταση 160 στρεμμάτων και σηματοδοτεί «την επιτυχή κατάληξη της πολυετούς προσπάθειας του Διεθνούς Αερολιμένα Αθηνών (ΔΑΑ) για την ένταξη των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειες (ΑΠΕ) στο αεροδρόμιο», όπως αναφέρει και ο Διεθνής Αερολιμένας.
Η δημιουργία του πάρκου στοίχισε 20 εκατ. ευρώ και ολοκληρώθηκε μέσα σε έξι μήνες.
Οι φωτοβολταϊκές γεννήτριες του αεροδρομίου θα παραγάγουν ετησίως ηλεκτρική ενέργεια 11 εκ. κιλοβατώρων, που αντιστοιχεί στο 9% της συνολικής κατανάλωσης ενέργειας «Ελ. Βενιζέλος», ενώ εκτιμάται ότι θα μειώσει τις εκπομπές CO2 τουλάχιστον κατά 10.000 τόνους ανά έτος, με ορίζοντα 25 ετών και άνω.
Σύμφωνα με το «Ελ. Βενιζέλος», για να επιτευχθεί η συγκεκριμένη ετήσια απορρόφηση των εκπομπών CO2, θα χρειάζονταν 1,5 εκατ. δέντρα.
Το «Ελ. Βενιζέλος» εγκατέστησε την πρώτη φωτοβολταϊκή γεννήτρια πιλοτικά στο σιδηροδρομικό σταθμό του αεροδρομίου τον Ιούλιο του 2004, η οποία λειτουργεί έκτοτε απρόσκοπτα, παράγοντας σταθερά 7.500 kWh.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr