Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Ο διεθνής Τύπος δεν έχασε ευκαιρία να σχολιάσει το εξαιρετικά διπλωμένο μαντηλάκι στο πέτο του πρωθυπουργού που παρέπεμπε σε μια άλλη δεκαετία, ενώ πολλά ακούστηκαν και για τα κοστούμια που έχει επιλέξει να φορέσει στις μέχρι τώρα συνάξεις.
Ποιος άνθρωπος κρύβεται πίσω από τις ενδυματολογικές επιλογές του Αλέξη Τσίπρα; Ο Παναγιώτης Γιαννέτος, και για όσους δεν γνωρίζουν, ο γιος του Δημήτρη Γιαννέτου και κληρονόμος της μεγάλης οικογενειακής επιχείρησης που μετρά ήδη όχι ένα, ούτε δύο, αλλά εκατό ολόκληρα χρόνια ζωής…!
Πρόκειται για τον απόγονο της οικογένειας των Γιαννέτων, οι οποίοι έχουν αναλάβει την ενδυμασία όλων των πρωθυπουργών της χώρας από την αρχή της Μεταπολίτευσης.
Η ασφαλής επιλογή
Όταν ο Αλέξης Τσίπρας αποφάσισε να μεταβεί στη Σύνοδο Κορυφής φορώντας ένα χειροποίητο κοστούμι που θα έφερε ελληνική υπογραφή, οι συνάδελφοι του έσπευσαν να εντοπίσουν τον Δημήτρη Γιαννέτο, ο οποίος άμεσα έστειλε το γιο του να πάρει μέτρα στον πρωθυπουργό. Το ραντεβού τους πραγματοποιήθηκε στο γραφείο του Αλέξη Τσίπρα στη Βουλή, ενώ με βάση τις πληροφορίες, μεταξύ τους αναπτύχθηκε μια ιδιαίτερη συμπάθεια.
Ο Παναγιώτης Γιαννέτος ήταν εκείνος που πρότεινε στον Αλέξη Τσίπρα να φορέσει το μαντηλάκι στο πέτο έτσι ώστε να δώσει στο ρούχο μια πρωτότυπη νότα, ενώ το ύφασμα που επέλεξε για να ράψει το κοστούμι είχε το χρώμα μιας περίεργης σκούρας απόχρωσης του γκρι με μπλε νερά. Σύμφωνα άλλωστε με τους ενδυματολόγους το χρώμα παίζει ιδιαίτερο ρόλο σε συναντήσεις τέτοιου είδους αφού επηρεάζει θετικά ή αρνητικά την ψυχολογία των συνομιλητών.
Να σημειωθεί πως η οικογένεια Γιαννέτου κατάγεται από την Καλαμάτα. Εκεί ο Δημήτρης Γιαννέτοςφτιάχνει το πρώτο ραφτάδικο και το 1954 στην Καλαμάτα ανοίγει το δικό του ο γιος του Παναγιώτης. Πρωτοποριακός για την εποχή του έφυγε στην Ιταλία όπου και σπούδασε σχέδιο ενώ γυρίζοντας πίσω στην Ελλάδα ενημερωνόταν διαρκώς για τα υφάσματα και τις νέες τάσεις. Την αγάπη του κληρονόμησε και ο γιος του Δημήτρης ο οποίος συνεχίζει μαζί με τον γιο του Παναγιώτη την τέχνη της οικογένειας.