Επιστολή, στην οποία αναφέρεται ότι σημειώνονται μεγάλες καθυστερήσεις στην επιστροφή πιστωτικού υπολοίπου ΦΠΑ στις εξαγωγικές επιχειρήσεις, απέστειλε στον υφυπουργό Οικονομικών κ. Α. Μπέζα, ο Σύνδεσμος Εξαγωγέων Βορείου Ελλάδος (ΣΕΒΕ).
Οπως αναφέρεται στη σχετική επιστολή, οι καθυστερήσεις οφείλονται στην υποχρεωτική επαλήθευση από τις εφορίες, της εγγραφής των αγοραστών των ελληνικών προϊόντων στο σύστημα VIES για τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Σύμφωνα με το ΣΕΒΕ, η διαδικασία αυτή ουσιαστικά καταργεί τα οφέλη από πρόσφατη απόφαση, που είχε στόχο να συντομεύσει τον χρόνο επιστροφής του ΦΠΑ στις επιχειρήσεις. «Λόγω μείωσης του προσωπικού της αρμόδιας υπηρεσίας -που ουσιαστικά είναι ένα άτομο-, η επαλήθευση καθυστερεί δραματικά (ξεπερνά τις 40 ημέρες)» επισημαίνει ο Σύνδεσμος των Εξαγωγέων. Για την αποκατάσταση της ομαλότητας στη διαδικασία επιστροφής, ο ΣΕΒΕ ζητά την παρέμβαση του υφυπουργού, «ώστε σε πρώτη φάση να ενισχυθεί άμεσα με προσωπικό το Δ' Τμήμα Διοικητικής Συνεργασίας και Ανταλλαγής Πληροφοριών της Διεύθυνσης ΦΠΑ και η σχετική απάντηση να αποστέλλεται αυθημερόν και με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο» . Σε δεύτερη φάση, σημειώνεται στην ίδια επιστολή, «πρέπει να δοθεί στις οικείες ΔΟΥ πλήρης πρόσβαση στο σύστημα VIES, ώστε η επαλήθευση να γίνεται από τις ίδιες χωρίς προσφυγή στην κεντρική υπηρεσία».
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr