Σχεδόν όλα τα ορατά και απτά δεδομένα της σημερινής ελληνικής πολιτικής σκηνής είναι πλέον στο τραπέζι. Η Ελλάδα φαίνεται ότι θα εξασφαλίσει 19-20 δισ. ευρώ από τον προϋπολογισμό 2007-2013 της Ευρωπαϊκής Ενωσης -άσχετο αν είναι σε θέση να τα απορροφήσει, κάτι που κανείς δεν συζητά-, αν φυσικά υπάρξει συμφωνία στις Βρυξέλλες, το νομοσχέδιο για τις ΔΕΚΟ περνάει από τη Βουλή, με τη ΓΣΕΕ, αλλά και το ΣΕΒ να τονίζουν ότι δεν πρόκειται να εφαρμοσθεί και το ΠΑΣΟΚ να επιλέγει την τακτική της αποχώρησης για να μη βρεθεί μπερδεμένο, αρχίζει η συζήτηση για τον προϋπολογισμό ενώ όλοι ξέρουν ότι δεν είναι εκτελεστός και αυτό σημαίνει πολλά για τις εξελίξεις μέσα στο 2006, ο κ. Αλογοσκούφης ανακοίνωσε την κυβερνητική πρόταση προς την Κομισιόν για το σύμφωνο σταθερότητας μέχρι το 2008 και η MRB έδωσε στη δημοσιότητα τις εξαμηνιαίες τάσεις της που προσφέρουν ικανοποίηση τόσο στην κυβέρνηση, όσο και το ΠΑΣΟΚ, ανάλογα με την ανάγνωση που γίνεται.
Σύμφωνα με τη δημοσκόπηση της MRB λοιπόν, η διαφορά στην πρόθεση ψήφου μεταξύ ΝΔ και ΠΑΣΟΚ είναι 2,2% υπέρ της πρώτης, που όμως μοιάζει περισσότερο με 1,7%, για όσους καταλαβαίνουν τι εννοούμε. Και η διαφορά μεταξύ των κ.κ. Καραμανλή και Παπανδρέου για το ποιος είναι καταλληλότερος για πρωθυπουργός έχει πέσει στο 8,6%, που όμως φαίνεται για μεγαλύτερο του 10%, πάλι για όσους καταλαβαίνουν τι εννοούμε. Το γενικό συμπέρασμα είναι γνωστό. Η ΝΔ προηγείται ακόμη, αλλά έχει απώλειες, το ΠΑΣΟΚ κλείνει την ψαλίδα, αλλά όχι γρήγορα και ο κόσμος είναι δυσαρεστημένος και με τους δύο. Από εδώ και πέρα τι γίνεται, είναι το ερώτημα και μπαίνουμε σε ενδείξεις, εκτιμήσεις και πληροφορίες για την άμεση συνέχεια. Όπως άφησε να διαφανεί με αρκετή σαφήνεια και ο κ. Ρουσόπουλος, ανασχηματισμός θα γίνει, αλλά μάλλον περιορισμένος. Οι πληροφορίες λένε ότι θα πρέπει να αναμένεται μετά την επιστροφή του πρωθυπουργού κ. Καραμανλή από την επίσκεψη στην Κίνα, δηλαδή μετά τα μέσα Ιανουαρίου. Το βασικό ζήτημα είναι κατά πόσον ο ανασχηματισμός θα περιλαμβάνει την κα Μπακογιάννη και σε ποιο πόστο και εδώ οι εκτιμήσεις διχάζονται, καθώς αυτό θα το κρίνει μόνος του ο κ. Καραμανλής. Φυσικά, η κα Μπακογιάννη επιθυμεί διακαώς να μπει στην κυβέρνηση και μάλιστα αναλαμβάνοντας το υπουργείο Εξωτερικών. Κάποιοι αναλυτές κρίνουν ότι έτσι και θα γίνει. Κάποιοι άλλοι όμως τονίζουν ότι ο κ. Καραμανλής θα καλέσει την κα Μπακογιάννη μόνον αν κρίνει ότι η κυβέρνησή του βρίσκεται σε κατάσταση πραγματικής αδυναμίας, αλλά ακόμη και σε τέτοια περίπτωση, δεν πρόκειται να της προσφέρει το υπουργείο Εξωτερικών που συνήθως διατηρεί πολιτικά ανέπαφο όποιον το κατέχει και τον τοποθετεί σε τροχιά διαδοχής. Θα της προσφέρει ένα άλλο υπουργείο, το οποίο η Κα Μπακογιάννη μάλλον θα το δεχθεί, καθώς και οι δύο θα γνωρίζουν ότι πρώτον, η νέα υπουργός θα είναι πόλος αναφοράς ενός σημαντικού αριθμού βουλευτών της ΝΔ και ταυτόχρονα θα υπάρχει Νο2 πλέον στην κυβέρνηση. Σήμερα υπάρχει η μονοκρατορία του κ. Καραμανλή και …πάπαλα. Στο μεταξύ, οι ενδείξεις λένε ότι η κυβέρνηση αντιλαμβάνεται πως θα αλλάξουν πολλά πράγματα για να διαμορφωθεί μία νέα πραγματικότητα στην Ελλάδα. Πράγματα που έχουν σχέση με την οικονομία, όπου η κατάσταση είναι δύσκολη και δεν βγαίνει. ΄Αρα ή ίδια θα πάρει μέτρα, ή θα την αναγκάσουν να τα πάρει οι Βρυξέλλες. Το αποτέλεσμα θα είναι ότι θα επιβαρυνθεί με το πολιτικό κόστος. ΄Ετσι άρχισε ήδη την πολιτική διαχείριση των επόμενων ετών. Η διαχείριση των ΔΕΚΟ δεν πήγε καλά κατά τα δύο πρώτα χρόνια της ΝΔ και αυτό η κυβέρνηση το γνωρίζει. Εκείνο που προσπαθεί τώρα είναι να φέρει τις ΔΕΚΟ πλησιέστερα στο δημόσιο, ώστε ουσιαστικά να μην αποτελούν ευρύτερο, αλλά στενότερο δημόσιο τομέα. Ταυτόχρονα προωθεί την συνδικαλιστική κατάληψή τους από την ΔΑΚΕ με πολιορκητικούς κριούς τους κ.κ. Μανώλη και Πουπάκη. Τέλος προσπαθεί να εμπεδώσει στους πολίτες την αντίληψη ότι κάνει τις αναγκαίες μεταρρυθμίσεις που θα αποδώσουν μετά από κάποιο διάστημα, σίγουρα μετά την πρώτη τετραετία. Την ίδια τακτική θα ακολουθήσει και με τα οικονομικά μέτρα που πιθανότατα θα αναγκασθεί να πάρει, μεταφέροντας τις προσδοκίες των πολιτών για ένα καλύτερο αύριο στην επόμενη τετραετία. Ηδη έχουν αρχίσει να βγαίνουν στα ραδιόφωνα και τις τηλεοράσεις κυβερνητικοί βουλευτές και μιλάνε για προοπτική οκταετίας, διευρύνοντας το διάστημα μέσα στο οποίο πρέπει να αναμένεται η θετική απόδοση της πολιτικής της κυβέρνησης. Συνιστώντας δηλαδή έμμεσα στους πολίτες να κάνουν υπομονή, αλλά να την ψηφίζουν. Ταυτόχρονα ο πρωθυπουργός κάνει τις απαραίτητες διευθετήσεις στο σύστημα, είτε με προσωπικές παρεμβάσεις, είτε μέσω τρίτων. Βλέπει βαρόνους των μήντια, συναντά δούκες των κατασκευών, μιλάει με πρίγκιπες της οικονομίας και στέλνει θετικά μηνύματα σε "νταβατζήδες" για να καταλάβουν ότι μπορούν να θεωρούν τους εαυτούς τους πλέον αγνούς οικονομικούς παράγοντες. Με λίγα λόγια, ο άνθρωπος φτιάχνει το σκηνικό μέσα στο οποίο θα παίξει στηριζόμενος και υποστηριζόμενος τους επόμενους μήνες. Τέλος, ο κ. Παπανδρέου δεν φαίνεται να βιάζεται και πολύ και ας λέει το αντίθετο. Προτιμά μάλλον να περιμέ
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr