Οφέλη που θα μπορούσαν να φτάσουν έως και τα 141 εκατ. ευρώ για την ελληνική κοινωνία ετησίως, θα προέκυπταν από τη μετατροπή του 5% των συνταγογραφούμενων φαρμάκων σε μη συνταγογραφούμενα. Από αυτό, το καθαρό όφελος ανέρχεται στα 42,4 εκατ. ευρώ και συνίσταται στο όφελος από τη μείωση των ιατρικών επισκέψεων, τόσο για τους ασθενείς, όσο και για τα Ταμεία, καθώς και στο όφελος για την Εθνική Οικονομία από τη μείωση των ημερών απουσίας από την εργασία εξαιτίας αυτών των παθήσεων.
Τα παραπάνω είναι μερικά από τα βασικά συμπεράσματα μελέτης του ΙΟΒΕ με θέμα: «Η αγορά μη συνταγογραφούμενων φαρμάκων στην Ελλάδα. Μια πρώτη προσέγγιση των επιπτώσεων σε όρους κόστους-οφέλους», η οποία παρουσιάστηκε στο πλαίσιο του 42ου Πανευρωπαϊκού Συνεδρίου της AESGP, το οποίο διεξάγεται υπό το πρίσμα της αναθεωρημένης φαρμακευτικής νομοθεσίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης που τίθεται σε εφαρμογή και στην αρχή των νέων πολιτικών πρωτοβουλιών που λαμβάνονται για να επιτευχθεί μια ενιαία Ευρωπαϊκή Πολιτική στον τομέα της Αυτοθεραπείας. Σύμφωνα με τη συγκεκριμένη μελέτη, η αυτοθεραπεία μπορεί να αποφέρει πολλά οφέλη, αλλά ενέχει και αρκετούς κινδύνους, τόσο για το άτομο, όσο και για το σύνολο της κοινωνίας. Για το σκοπό αυτό τα μη συνταγογραφούμενα φάρμακα οφείλουν να εντάσσονται σε ένα ρυθμιστικό πλαίσιο, το οποίο να ελαχιστοποιεί τους κινδύνους από τη χρήση τους και να μεγιστοποιεί τα οφέλη για την κοινωνία. Όπως επισημαίνει το ΙΟΒΕ, το όφελος της Ελλάδας από την ανάπτυξη μιας αγοράς συνταγογραφούμενων φαρμάκων, ανέρχεται στο 0,1% του
ΑΕΠ της χώρας. Οι ερευνητές τονίζουν πάντως ότι η παρούσα μελέτη αποτελεί ένα πρώτο βήμα στην αξιολόγηση του κόστους και οφέλους από την ανάπτυξης μιας αγοράς μη συνταγογραφούμενων φαρμάκων.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr