Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Στόχος του προγράμματος, το οποίο είναι αποτέλεσμα «μακράς και επίπονης διαβούλευσης», όπως τόνισε ο κ. Τσίπρας, είναι η ενίσχυση του ποιοτικού και εναλλακτικού τουρισμού, η τόνωση του εσωτερικού τουρισμού, με την ενίσχυση του εισοδήματος του μέσου πολίτη και την πρόσβασή του σε διακοπές και η ενίσχυση της μικρής επιχειρηματικότητας, «που είναι η ραχοκοκαλιά της τουριστικής βιομηχανίας». Απευθυνόμενος στον τουριστικό κόσμο σημείωσε ότι «στόχο έχουμε να συνθέσουμε, να πείσουμε και να πειστούμε για τα αναγκαία βήματα προκειμένου να αλλάξουμε σελίδα».
Επεσήμανε, ταυτόχρονα, πως ο ΣΥΡΙΖΑ διαφωνεί με την εδραίωση του μοντέλου των ξενοδοχείων all inclusive καθώς «σε μεγάλο βαθμό αποκόπτουν τον τουρισμό από τις τοπικές οικονομίες».
Επιχειρηματολογώντας κατά της γενίκευσης του φαινομένου all inclusive και τη δημιουργίας γιγαντιαίων τουριστικών εγκαταστάσεων στις παλιές ο επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ εξήγησε πως «περιορίζουν τη δημόσια παρέμβαση, στοχοποιούν τη μικρομεσαία επιχειρηματικότητα, απορυθμίζουν τη χωροταξική πολιτική και τις εργασιακές σχέσεις, μετατρέποντας την τουριστική αγορά σε εργασιακή ζούγκλα ορισμένου χρόνου, ακριβώς για να διευκολύνουν τη συγκέντρωση κεφαλαίου».
Στο πλαίσιο αυτό, επισήμανε ότι οι προγραμματικές θέσεις για τον τουρισμό, προβλέπουν:
Από την πλευρά του, ο υπεύθυνος Τουρισμού του ΣΥΡΙΖΑ, κ. Κριτσωτάκης σημείωσε ότι το σχέδιο για τον τουρισμό αποτελεί μέρος του γενικού προγράμματος του ΣΥΡΙΖΑ και είναι ένα προγραμματικό πλαίσιο το οποίο θα αλλάξει τους όρους για τον τουρισμό. Εθνική στρατηγική είναι «να ξαναδούμε τη διαχείριση των στρατηγικών εργαλείων κυρίως με δημόσιο έλεγχο», δήλωσε.
Ο ίδιος υπογραμμίζοντας την αναντιστοιχία των εσόδων σε σχέση με το ρεκόρ αφίξεων το 2014 στη χώρα, έθεσε ως προτεραιότητα τη βιωσιμότητα των τουριστικών, προτείνοντας την εκτίμηση της φέρουσας ικανότητας, με επανακαθορισμό των χρήσεων γης, την κατάρτιση Εθνικού Κτηματολογίου, καθώς και Χωροταξικού Σχεδίου και Ειδικού Χωροταξικού Σχεδίου για τον Τουρισμό.
Εξειδικεύοντας τις προτάσεις, αναφέρθηκε σε:
Σχολιάζοντας τις προγραμματικές θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ, ο πρόεδρος του Συνδέσμου Ελληνικών Τουριστικών Επιχειρήσεων (ΣΕΤΕ) Ανδρέας Ανδρεάδης, τόνισε ότι ο ελληνικός τουρισμός χρειάζεται «να συνθέσουμε μαζί». Ο ίδιος σημείωσε ότι δεν διακρίνει πολλές διαφορές σε σχέση με τον Οδικό Χάρτη του ΣΕΤΕ για το 2021, επισημαίνοντας ωστόσο διαφορές στα θέματα των αεροδρομίων, της ακτοπλοΐας και των αερομεταφορών.
Εστιάζοντας στις επενδύσεις υπογράμμισε ότι «δεν υπάρχουν επενδύσεις τους τελευταίους έξι - επτά μήνες, καθώς ο επενδυτικός νόμος δεν λειτουργεί» και πρόσθεσε ότι προϋποθέσεις είναι «να στηθεί νέο επενδυτικό εργαλείο», αλλά και ο ΦΠΑ, ζητώντας στήριξη σε ό,τι αφορά το ενδεχόμενο αύξησης του συντελεστή στη διαμονή.
Από την πλευρά του ο πρόεδρος του Ξενοδοχειακού Επιμελητηρίου Ελλάδος (ΞΕΕ) Γιώργος Τσακίρης, σημείωσε ότι στρατηγικός στόχος του ΞΕΕ είναι η διεύρυνσή του σε Τουριστικό Επιμελητήριο και επισήμανε την ανάγκη για πολιτική σταθερότητα στη χώρα. Επίσης εστίασε σε τέσσερις άξονες για την ανάπτυξη του τουρισμού: τον εμπλουτισμό του τουριστικού προϊόντος, την αναβάθμιση των παρεχόμενων τουριστικών υπηρεσιών, τη στήριξη των ελληνικών ξενοδοχείων και την ενίσχυση των κονδυλίων για την προβολή της χώρας.
Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με παρεμβάσεις από την Περιφερειάρχη Αττικής κυρία Ρένα Δούρου, τον Αντιπεριφερειάρχη Ιονίων νήσων κ. Σπύρο Γαλιατσάτο και τον πρόεδρο της ΠΟΕΕ - ΥΤΕ Παναγιώτη Προύτζο.