Στους στόχους της κυβέρνησης στον τομέα των αποκρατικοποιήσεων αναφέρθηκε ο υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών σε συνέντευξη Τύπου από τη Νέα Υόρκη, όπου πραγματοποιεί επίσκεψη. Συγκεκριμένα ανέφερε ότι είναι στόχος η εισαγωγή του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου στο Χρηματιστήριο μέσα στο 2006 και, μετά την ολοκλήρωση των διαπραγματεύσεων με τους Γερμανούς, στόχος είναι και η εισαγωγή του Αεροδρομίου Αθηνών.
Συμπλήρωσε ότι η έμφαση τον επόμενο χρόνο θα δοθεί στον τραπεζικό τομέα. Όπως γνωρίζετε, είπε, ήδη έχει γίνει αύξηση κεφαλαίου της Αγροτικής Τράπεζας και υπάρχουν περιθώρια περαιτέρω αποκρατικοποιήσεων. «Αλλωστε, έχουμε δεσμευτεί ότι θα προχωρήσουμε σε μείωση του ποσοστού του δημοσίου στην Αγροτική Τράπεζα. Βεβαίως, όχι κάτω από το 51%, αλλά έχουμε πολύ μεγάλο δρόμο ακόμη. Μετά την αντιμετώπιση του ασφαλιστικού των τραπεζών υπάρχουν πολύ καλύτερες δυνατότητες για την περαιτέρω αποκρατικοποίηση της Εμπορικής Τράπεζας» συμπλήρωσε. Για το θέμα της
ΔΕΗ είπε ότι είναι σαφές πως η κυβέρνηση είναι δεσμευμένη να κρατήσει το 51%, ενώ για το θέμα της Ολυμπιακής είπε ότι «δεν υπάρχει τίποτα νεότερο».
Επενδύσεις από ΗΠΑ Ο κ. Αλογοσκούφης αναφέρθηκε στα αποτελέσματα των επαφών του στις ΗΠΑ και κυρίως στη Νέα Υόρκη. Αρχικά είχε επισκεφθεί την Ουάσιγκτον, όπου έλαβε μέρος στην ετήσια σύνοδο του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου και της Παγκόσμιας Τράπεζας. «Είναι σαφές ότι οι ευκαιρίες που ανοίγονται στην περιοχή μας ενδιαφέρουν πάρα πολλούς και στις ΗΠΑ, διότι παύει η Ελλάδα να είναι μια μικρή αγορά 10 εκατομμυρίων ατόμων και ενός συνολικού εισοδήματος γύρω στα 180 δις ευρώ και γίνεται μια ευρύτερη αγορά με πολύ μεγάλες αναπτυξιακές δυνατότητες» τόνισε ο κ. Αλογοσκούφης. Ακόμη, αναφέρθηκε στις τρεις διαφορετικές κατηγορίες επενδυτών, υπογραμμίζοντας ότι από τις επαφές του στις ΗΠΑ διαπίστωσε ότι το ενδιαφέρον είναι μεγάλο, σημειώνοντας ότι «το μήνυμα ότι η Ελλάδα μπορεί να είναι η πύλη εισόδου επιχειρήσεων που θέλουν να επενδύσουν στην ευρύτερη περιοχή είναι ένα μήνυμα που βρίσκει μεγάλη ανταπόκριση». Στη συνέχεια τόνισε ότι το Χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης ενδιαφέρεται για την εισαγωγή μεγάλων ελληνικών επιχειρήσεων στο NYSE. Τέλος, όσον αφορά τους επενδυτές από τις ΗΠΑ ο κ. Αλογοσκούφης δήλωσε ότι «υπάρχουν τρεις κατηγορίες: * οι θεσμικοί επενδυτές, που επενδύουν στα ελληνικά ομόλογα και ενδιαφέρονται κυρίως για τις μακροοικονομικές εξελίξεις. * εκείνοι που επενδύουν σε μετοχές και ενδιαφέρονται για το πρόγραμμα αποκρατικοποιήσεων και για την εξυγίανση και την πορεία των επιχειρήσεων που ήδη έχουν αποκρατικοποιηθεί. * εκείνοι που ενδιαφέρονται για άμεσες επενδύσεις στην Ελλάδα, κυρίως για τον τουρισμό, για την ενέργεια και για επενδύσεις που σχετίζονται με την ανάπτυξη γενικά της ευρύτερης περιοχής.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr