Με πολύ μεγάλη πλειοψηφία, της τάξης του 71% πέρασε από τη γενική συνέλευση του
ΟΠΑΠ η σύμβαση του Οργανισμού με την Ιντραλότ.
Το παρόν έδωσαν όλοι οι ξένοι ενώ το 29% των μετόχων δεν εξέφρασε αρνητική γνώμη.
Πρόκειται για μια ισχυρή ψήφο εμπιστοσύνης της αγοράς στη διοίκηση του
ΟΠΑΠ η οποία θέλοντας να εξασφαλίσει τα συμφέροντα του οργανισμού πρότεινε να υπογραφεί τώρα η σύμβαση με την Intralot - η ελληνική εταιρεία είχε κερδίσει τον διεθνή διαγωνισμό που είχε προκυρήξει ο
ΟΠΑΠ -, ώστε ο νέος ιδιοκτητης του οργανισμού να μη βρεθεί προ εκπλήξεων, αφού η ισχύουσα σύμβαση για παροχή τεχνογικών υπηρεσιών του
ΟΠΑΠ έληγε στο τέλος Ιουνίου του 2013.
Το
ΤΑΙΠΕΔ, που ελέγχει το 33% του οργανισμού, με επιστολή του προέδρου του κ.
Στ. Σταυρίδη δήλωσε ότι θα παρίσταται στη συνέλευση αλλά δεν θα ψηφίσει υπέρ ή κατά, καθώς δεν είναι σε θέση να αξιολογήσει τη σύμβαση, τονίζοντας πως μόνο η διοίκηση του οργανισμού είναι σε θέση να κρίνει αν η σύμβαση είναι προς όφελος των μετόχων.
Μάλιστα το ΤΑΙΠΕΔ συμμετείχε στη συνέλευση με ποσοστό 3,19%, έτσι ώστε να επιτευχθεί η απαιτούμενη απαρτία (34%). Η συνέλευση πραγματοποιήθηκε τελικά με απαρτία 37,86%, υψηλό ποσοστό για μία πολυμετοχική εταιρεία όπως ο
ΟΠΑΠ. Η σύμβαση προβλέπει για τα επόμενα χρόνια συνολική αμοιβή 108 εκατ. ευρώ για την Intralot. Οπως δήλωσε ο πρόεδρος του
ΟΠΑΠ κ.
Κ. Λουρόπουλος ο οργανισμός θα πληρώνει πλέον 3,4 εκατ. ευρώ μηνιαίως για την τεχνολογική υποστήριξη των 13 παιχνιδιών του, αντί 5,3 εκατ. ευρώ που πλήρωνε μέχρι σήμερα.