ΔΕΗ και Damco Energy είναι μεταξύ των εταιρειών που έδειξαν ενδιαφέρον για την ιδιωτικοποίηση του Βουλγαρικού σταθμού Bobov Dol. Σύμφωνα με ανακοίνωση της υπηρεσία ιδιωτικοποιήσεων της Βουλγαρίας, η ΔΕΗ είναι ανάμεσα στις πέντε εταιρίες που προμηθεύτηκαν το φάκελο του διαγωνισμού για την ιδιωτικοποίηση του θερμοηλεκτρικού σταθμού Bobov Dol. Η ΔΕΗ συμμετέχει μέσω της κοινοπραξίας με την Contur Global (Sencap). Σύμφωνα με ανακοίνωση της υπηρεσία ιδιωτικοποιήσεων της Βουλγαρίας, η ΔΕΗ είναι ανάμεσα στις πέντε εταιρίες που προμηθεύτηκαν το φάκελο του διαγωνισμού για την ιδιωτικοποίηση του θερμοηλεκτρικού σταθμού Bobov Dol.
Η
ΔΕΗ συμμετέχει μέσω της κοινοπραξίας με την Contur Global (Sencap). Οι υπολοιπες εταιρίες είναι η ελληνική Damco Energy (όμιλος Κοπελούζου), η βελγική Electrabel και δύο τοπικές εταιρίες, η Minna Kompania EOOD και η Konsortsioum Energia.
Οι δυνητικοί υποψήφιοι στον πλειστηριασμό θα πρέπει έως τις 25 Απριλίου να υποβάλλουν τα προβλεπόμενα έγγραφα που πιστοποιούν την εκπλήρωση συγκεκριμένων κριτηρίων συμμετοχής, ενώ πλειστηριασμός θα διεξαχθεί στις 26 Ιουνίου, έναντι αρχικής τιμής ύψους 50 εκατ. ευρω περίπου.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr