Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Τα θέματα που περιλαμβάνει η σημερινή ημερησία διάταξη είναι μάλλον ρουτίνας, με μοναδική εξαίρεση -εφόσον τελικώς συζητηθεί- την επιστολή που είχε αποστείλει στον πρόεδρο της ΔΕΗ Τάκη Αθανασόπουλο, (με αφορμή την έγκριση της συνεργασίας με τη Χαλυβουργική στο ξενοδοχείο King George), ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ και μέλος του ΔΣ της επιχείρησης, Γιάννης Παναγόπουλος.
Στην επιστολή εκείνη ο κ. Παναγόπουλος αμφισβητούσε την απόφαση που είχε λάβει το ΔΣ να εγκρίνει την κατασκευή μονάδας φυσικού αερίου από κοινού με τη Χαλυβουργική στις εγκαταστάσεις της τελευταίας στην Ελευσίνα. Χαρακτηρίζε την ληφθείσα απόφαση ως μη νόμιμη και ανίσχυρη, πόσω μάλλον- όταν όπως έγραφε- αφορά σε μείζονα θέματα για την επιχείρηση.
Στην ίδια επιστολή ο πρόεδρος της ΓΣΕΕ εξέφραζε τη διαμαρτυρία του για την πραγματοποίηση ΔΣ της ΔΕΗ σε άλλο χώρο εκτός των γραφείων της επιχείρησης, και επισήμαινε ότι προσήλθε στο ξενοδοχείο King George, αλλά δεν μπόρεσε να εισέλθει, αφού η είσοδος ήταν αποκλεισμένη από συνδικαλιστές.
Ισχυροποίηση θέσης
Εφόσον οι πληροφορίες αληθεύουν και το θέμα τεθεί τεθεί προς συζήτηση, σημαίνει ότι ο κ. Αθανασόπουλος επιδιώκει να κάμψει το μέτωπο αμφισβήτησης που έχει σχηματιστεί απέναντι στο πρόσωπό του ακόμη και μέσα στο ΔΣ της εταιρείας.
Το πιθανότερο είναι, εφόσον πάντα επαληθευτούν οι πληροφορίες, ότι το θέμα συνδέεται και με τις πρόσφατες τοποθετήσεις τριών γενικών διευθυντών της ΔΕΗ, επιλογής του κ. Αθανασόπουλου.
Ο πρόεδρος της ΔΕΗ επιχειρεί να αναδιαρθρώσει τη στελεχιακή πυραμίδα της επιχείρησης με πρόσωπα της εμπιστοσύνης του, και ενώ έχει προηγηθεί μια μεγάλη περίοδος αμφισβήτησης στο πρόσωπό του από κορυφαία στελέχη της εταιρείας. Ισως μάλιστα λένε οι πληροφορίες, η αναδιάρθρωση σε επίπεδο ανώτερων στελεχών να έχει και συνέχεια...
Σε κάθε περίπτωση, και ανεξαρτήτως της σοβαρότητας των θεμάτων της σημερινής συνεδρίασης του ΔΣ, στελέχη της ΔΕΗ εκφράζουν την ενόχλησή τους για την επιλογή και πάλι ως χώρου ενός ξενοδοχείου.
Εκτός πια, όπως κάποιοι άλλοι υποστηρίζουν, αν με την τακτική αυτή ο πρόεδρος της ΔΕΗ Τάκης Αθανασόπουλος επιχειρεί να καθιερώσει τις εκτός γραφείων συνεδριάσεις, ώστε όταν σε κανένα πλέον δεν θα προκαλεί εντύπωση το γεγονός, να φέρει προς έγκριση στο ΔΣ το πολύκροτο μνημόνιο συνεργασίας με τη γερμανική RWE.
Xρ. Φώλιας
Να ξεκαθαρίσει υπό ποιο καθεστώς θα συνεργαστεί με την RWE ζητά από τη διοίκηση της ΔΕΗ ο υπουργός Ανάπτυξης Χρήστος Φώλιας, με δηλώσεις του σε ξένο ειδησεογραφικό πρακτορείο.
Ο κ. Φώλιας δήλωσε ότι το τοπίο είναι θολό επί μήνες, ενώ χαρακτηριστική ήταν η δήλωσή του, "RWE ακούμε, RWE δεν βλέπουμε".
Να σημειωθεί ότι οι διαπραγματεύσεις της ΔΕΗ με τη RWE αφορούν την πιθανή κατασκευήεργοστασίων λιθάνθρακα με συνολική ισχύ 1.600 MW, την αγορά αεροτουρμπίνων προκειμένουνα καλυφθεί η αυξημένη θερινή ζήτηση για την περίοδο 2008-2010 και την πιθανή συνεργασίαστον τομέα του φυσικού αερίου και της ανανεώσιμης ενέργειας.