Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Τα ευτράπελα αυτά συνέβησαν χθες το πρωί στο Σύνταγμα λίγο πριν ξεκινήσει η συνεδρίαση του διοικητικού συμβουλίου της ΔΕΗ. Ενός ΔΣ που παρά τις αντιδράσεις, ενέκρινε τελικά το μνημόνιο συνεργασίας με τη Χαλυβουργική για την κατασκευή θερμοηλεκτρικής μονάδας φυσικού αερίου στις εγκαταστάσεις της τελευταίας στην Ελευσίνα.
Αυτό ωστόσο που απασχολεί τον κόσμο της ΔΕΗ δεν είναι τόσο η έγκριση ή μη ενός μνημονίου συνεργασίας, όσο η διατάραξη της εργασιακής ειρήνης της εταιρείας. Κάθε ημέρα που περνάει γίνεται σαφές ότι το εργασιακό κλίμα επιδεινώνεται, ότι έφτασε να είναι το χειρότερο των τελευταίων ετών (ακόμη και από αυτό της εποχής του Γιάννη Παλαιοκρασσά).
Κανείς δεν εμπιστεύεται κανένα
Κανείς δεν εμπιστεύεται πλέον κανένα στη ΔΕΗ. Τα ανώτερα στελέχη της δεν εμπιστεύονται τον πρόεδρό της κ. Αθανασόπουλο, αυτός δεν εμπιστεύεται τα ανώτερα στελέχη του και πολύ περισσότερο τους συνδικαλιστές, ενώ οι τελευταίοι δεν εμπιστεύονται κανένα.
Με δηλητηριασμένο το κλίμα, με την καχυποψία και την αμφιβολία να πλανάται παντού, είναι αμφίβολο κατά πόσο μπορεί να λειτουργήσει η εταιρεία. Κατά πόσο μπορούν να τηρηθούν οι ημερομηνίες για το κολοσσιαίο επενδυτικό της πρόγραμμα, ύψους 4 δις. ευρώ (το μεγαλύτερο στην ιστορία της) που αφορά στον εκσυγχρονισμό της. Κατά πόσο θα μπορέσει να σταθεί μεθαύριο απέναντι στον ανταγωνισμό των ιδιωτών επενδυτών.
Ποιός ευθύνεται για τη τροπή που έχουν πάρει τα πράγματα ; Αραγε ο πρόεδρος κ. Αθανασόπουλος, με την αδιαλλαξία που τον χαρακτηρίζει στον χειρισμό των κρίσεων, μικρών ή μεγάλων ; Αραγε οι συνδικαλιστές, για τους οποίους, ειδικά μετά την απεργία τους για το Ασφαλιστικό, οτιδήποτε κι αν κάνει ο πρόεδρος - ακόμη και τη μύτη του να φυσύξει- αποτελεί αιτία πολέμου ; Αραγε η κυβέρνηση που έχει αφήσει τη ΔΕΗ στον αυτόματο πιλότο, χρησιμοποιώντας σαν «λαγό» τον κ. Αθανασόπουλο για να περάσει τη πολιτική της ;
Αλήθεια όμως ποιά πολιτική μπορεί να περάσει κανείς σε μια επιχείρηση όπου κανείς δεν εμπιστεύεται πλέον κανένα ; Καμία είναι η απάντηση. Εκτός πια και αν πιστέψουμε ότι απώτερος σκοπός της κυβέρνησης είναι να καταντήσει η ΔΕΗ κάτι σαν την Ολυμπιακή, ώστε εν συνεχεία να τη σπάσει και να τη πουλήσει κομμάτι- κομμάτι. Το πιο πιθανό ωστόσο σενάριο είναι ότι απλώς της έχει ξεφύγει η κατάσταση από τα χέρια.
Εδώ που έχουν φτάσει τα πράγματα, αν δεν συμβεί κάτι για να εκτονωθεί η κατάσταση δεν αποκλείεται στο προσεχές ΔΣ της ΔΕΗ, να δούμε ακόμη και χειροδικίες...