Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Σε μια επεισοδιακή συνεδρίαση που έγινε σε σουίτα του ξενοδοχείου King George, την είσοδο του οποίου είχαν αποκλείσει από το πρωί 50 συνδικαλιστές, το ΔΣ της εταιρείας, με αρκετές απουσίες μελών του, άναψε το πράσινο φως για τη κατασκευή της μονάδας.
Νωρίτερα συνδικαλιστές της ΓΕΝΟΠ είχαν καταλάβει το γραφείο του προέδρου της ΔΕΗ Τάκη Αθανασόπουλου στο κτίριο επί της οδού Χαλκοκονδύλη, το οποίο μέχρι αυτή τη στιγμή, συνεχίζει να τελεί υπό κατάληψη. Η ΓΕΝΟΠ τάσσεται κατά της συμφωνίας θεωρώντας ότι βάζει τους ιδιώτες στη ΔΕΗ «από το παράθυρο»-όπως και το έτερο μνημόνιο συνεργασίας με τη γερμανική RWE που θα συζητηθεί σε επόμενο ΔΣ της εταιρείας.
Ιλαροτραγικές σκηνές
Νωρίτερα στο χώρο του ξενοδοχείου King George στο Σύνταγμα, είχαν εκτυλιχθεί ιλαροτραγικές σκηνές.
Με την είσοδο του ξενοδοχείου αποκλεισμένη από το πρωί, μέλη του ΔΣ. αλλά και στελέχη της ΔΕΗ επιχείρησαν να εισέλθουν από την πίσω πόρτα, επί της οδού Βουκουρεστίου όπου βρίσκονται οι αποθήκες. ’λλοι τα κατάφεραν, άλλοι όμως όχι αφού εντοπίστηκαν από συνδικαλιστές και παρεμποδίστηκαν να εισέλθουν στο ξενοδοχείο.
Συνολικά δεν κατάφεραν να εισέλθουν στο ξενοδοχείο τουλάχιστον τρία μέλη του ΔΣ, το οποίο ωστόσο κατάφερε να συνεδριάσει καθώς είχε απαρτία.