Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Οι πληροφορίες φέρουν ως αιτία της σημερινής παραίτησης, όπως και της προηγούμενης, να είναι οι κακές σχέσεις του κ. Αντωνόπουλου με τον Πρόεδρο και Διευθύνοντα Σύμβουλο της ΔΕΗ Τάκη Αθανασόπουλο οι οποίοι είχαν ανταλλάξει «βαριές κουβέντες» πριν από 20 περίπου ημέρες στις αίθουσες των Δικαστηρίων της Ευελπίδων, όταν οι Γενικοί Διευθυντές είχαν αρνηθεί να καταθέσουν ως μάρτυρες υπέρ της ΔΕΗ στην αγωγή που είχε καταθέσει κατά των απεργών της ΓΕΝΟΠ.
Σύμφωνα μάλιστα με τις ίδιες πληροφορίες, και σε μία προσπάθεια να.... χρυσώσει το χάπι της παραίτησης του ανώτερου στελέχους ο κ. Αθανασόπουλος του αναθέτει να μεταβεί στις Βρυξέλλες ως σύμβουλος της Επιχείρησης για να αναλάβει και να οργανώσει το εκεί γραφείο της εταιρείας.
Στο μεταξύ, «λουκέτο» βάζουν σήμερα οι Δήμοι του Θριάσιου Πεδίου και η Νομαρχία της Δυτικής Αττικής ενώ οι κάτοικοι της περιοχής πραγματοποιούν συγκέντρωση διαμαρτυρίας έξω από τις εγκαταστάσεις του εργοστασίου της Χαλυβουργικής στην Ελευσίνα.
Για αύριο έχει προγραμματιστεί συνεδρίαση του ΔΣ της ΔΕΗ στο ξενοδοχείο King George στο Σύνταγμα -είναι η δεύτερη φορά που συνεδριάζει σε ξενοδοχείο, μακριά από τα γραφεία της- με κεντρικό θέμα την κατασκευή εργοστασίου φυσικού αερίου στις εγκαταστάσεις της Χαλυβουργικής στην Ελευσίνα. Συνδικαλιστικοί κύκλοι της ΓΕΝΟΠ προαναγγέλλουν πάντως κινητοποιήσεις και συγκέντρωση έξω από το ξενοδοχείο την ώρα που θα συνεδριάζει το ΔΣ της ΔΕΗ.