Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Με την ομοσπονδία να δείχνει τα δόντια της στη κυβέρνηση, αλλά επί της ουσίας να μένει με άδεια τα χέρια, το προεδρείο της ΓΕΝΟΠ (παρά την αντίθετη γνώμη μερίδας της ΠΑΣΚΕ) αποφάσισε ομόφωνα χθες το απόγευμα την αναστολή της απεργίας.
Το βέβαιο είναι ότι η τρίτη μεγαλύτερη σε διάρκεια απεργία στην ιστορία της ΓΕΝΟΠ η πρώτη, του 1980 είχε οικονομικά αιτήματα και διήρκεσε 40 ημέρες, ενώ η δεύτερη του 1992, αφορούσε στις ασφαλιστικές μεταρρυθμίσεις του Νόμου Σιούφα και κράτησε 22 ημέρες - δεν έφερε τα αναμενόμενα για τους συνδικαλιστές αποτελέσματα.
Το βασικό αίτημα της ΓΕΝΟΠ, να εξαιρεθεί ο Ασφαλιστικός Φορέας της ΔΕΗ (ΟΑΠ- ΔΕΗ) από την ενσωμάτωση του στο ΙΚΑ δεν ικανοποιήθηκε. Κάποιες βελτιώσεις που κατατέθηκαν με τροπολογίες της τελευταίας στιγμής χθες το βράδυ στη Βουλή- όπως ότι με την ενσωμάτωση στο ΙΚΑ δεν θα γίνουν αλλαγές προς το χειρότερο στα συνταξιοδοτικά και ασφαλιστικά δικαιώματα των εργαζομένων της ΔΕΗ - επί της ουσίας δεν αλλάζουν την εικόνα.
Η κυβέρνηση «δεν λύγισε» στην απεργία που επέφερε πολύωρες διακοπές ρεύματος, και αναστάτωση στους καταναλωτές, ενώ η ΓΕΝΟΠ έμεινε με την ικανοποίηση ότι «άντεξε μέχρι τέλους» (αλλά πέραν αυτού ουδέν).
Κορύφωμα περικοπών
Η απεργία έληξε μέσα σε ένα κορύφωμα περικοπών ρεύματος από τη ΔΕΗ, τις περισσότερες σε αριθμό και διάρκεια από την έναρξή της. Εκατοντάδες περιοχές σε όλη τη χώρα έμειναν από νωρίς το πρωί χωρίς ηλεκτρικό, με τις αντοχές του συστήματος να αγγίζουν τα όριά τους και τις διακοπές ρεύματος να φτάνουν σε κάποιες περιπτώσεις μέχρι και τις τέσσερις ώρες.
Χρειάστηκε σε αρκετές περιπτώσεις η ΔΕΗ να κόψει το ρεύμα στους ίδιους πελάτες για δεύτερη φορά μέσα στην ημέρα. Το σύστημα δοκιμάστηκε τόσο σκληρά ώστε όπως έλεγαν στελέχη της ΔΕΗ, «αν προέκυπτε ένα έκτακτο συμβάν, όπως για παράδειγμα μία βλάβη σε κάποια από τις καταπονημένες παλαιές μονάδες, ίσως να είχαμε και γενικευμένο μπλακ- άουτ».
Αν και τα χειρότερα αποφεύχθηκαν, ωστόσο από τη μια η αυξημένη ζήτηση για ρεύμα, από την άλλη η άπνοια που μείωσε σημαντικά τη παρεχόμενη ισχύ από αιολικά, ανάγκασε τη ΔΕΗ να περικόψει μέχρι το μεσημέρι, φορτία ισχύος 1.300 MW. Στις οκτώ το βράδυ χρειάστηκε να περικοπούν μέχρι και 1.400 MW, με τις διακοπές να φτάνουν και πάλι κατά μέσο όρο το δίωρο.
Πάντως από το πρωί σήμερα αναμένεται σταδιακή εξομάλυνση της κατάστασης ενώ τα στελέχη της ΔΕΗ προβλέπουν ότι ίσως να μη χρειαστεί να περικοπεί ούτε ένα MW, αφού αναμένεται να ενταχθούν στο σύστημα γύρω στα 500 MW.
Όσο για το ηλεκτρικό σύστημα της χώρας, έχει καταπονηθεί αρκετά τις τελευταίες εβδομάδες. Γι αυτό και από σήμερα η ΔΕΗ, και ο ΔΕΣΜΗΕ ξεκινούν μια καταμέτρηση των «απωλειών» που προκάλεσε σε αυτό η απεργία (μείωση αποθεμάτων λιγνίτη, μεγάλη χρήση υδροηλεκτρικών, καθυστέρηση στη συντήρηση μονάδων, κ.α) ώστε να επισπεύσουν τις διαδικασίες.