Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
«Η Διοίκηση της ΔΕΗ Α.Ε. κατανοεί πλήρως τις ανησυχίες των εργαζομένων της για το ασφαλιστικό τους μέλλον και έχει αναλάβει πρωτοβουλίες, στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων της, ώστε η Πολιτεία να κατανοήσει καλλίτερα τις θέσεις των εργαζομένων της Επιχείρησης.
Είναι θετικές και κοινωνικά αποδεκτές οι κινητοποιήσεις εργαζομένων οι οποίες αποσκοπούν στη διασφάλιση των ασφαλιστικών δικαιωμάτων τους. Συγχρόνως, όμως, οι κινητοποιήσεις αυτές δεν θα πρέπει να πλήττουν την Επιχείρηση και να παρεμποδίζουν ουσιαστικά την εκπλήρωση της αποστολής της» αναφέρεται στην επιστολή του κ. Αθανασόπουλου.
Επίσης, επισημαίνονται τα εξής:
- Η εξέλιξη των απεργιακών κινητοποιήσεων οδήγησε σε πολλές περιπτώσεις σε καταστάσεις μη ελεγχόμενες με αποτέλεσμα την ταλαιπωρία του κοινωνικού συνόλου.
- Το εν λειτουργία παραγωγικό δυναμικό δεν μπορεί με κανένα τρόπο να ικανοποιήσει με ασφάλεια τις υποχρεώσεις της Επιχείρησης και, ως εκ τούτου, θα πρέπει να τεθούν σε λειτουργία θερμικές μονάδες παραγωγής που έχουν τεθεί εκτός λειτουργίας από τη ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ.
- Η υδροηλεκτρική δυνατότητα δεν μπορεί να εξαντληθεί υπονομεύοντας τις ανάγκες της χώρας τους επόμενους μήνες και ειδικότερα τους καλοκαιρινούς.
- Στη λιγνιτική παραγωγή τα πράγματα έχουν φθάσει σε εξαιρετικά κρίσιμο σημείο λόγω της ραγδαίας μείωσης των αποθεμάτων ασφαλείας.
- Θα πρέπει, λοιπόν, να διατεθεί άμεσα ο αριθμός του εξαιρούμενου προσωπικού στην παραγωγική διαδικασία ορυχεία και παραγωγή για να συνεχισθεί η εξόρυξη πρώτης ύλης και να καθίσταται δυνατή η λειτουργία των απαιτούμενων λιγνιτικών σταθμών.
- Θα πρέπει να αρθούν οι αποκλεισμοί χώρων της Επιχείρησης στους οποίους δεν επιτρέπεται η είσοδος των εργαζομένων που επιθυμούν να εργασθούν και του εξαιρούμενου προσωπικού.
Στην επιστολή του ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της ΔΕΗ κ. Τάκης Αθανασόπουλος καταλήγει επισημαίνοντας στο Προεδρείο της ΓΕΝΟΠ ότι:
«Πιστεύω ότι η θετική ανταπόκρισή σας στις παραπάνω επισημάνσεις μας, θα συντελέσει αποφασιστικά στο να αποφευχθεί η περαιτέρω ζημιά στην εικόνα και την αξία της εταιρίας, η οποία θα έχει αντίκτυπο στην επιχειρησιακή της αποδοτικότητα και στις σχέσεις της με τα εμπλεκόμενα μέρη και τους ίδιους τους εργαζόμενους».