Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Η συμφωνία προβλέπει την επανένταξη στο σύστημα 2 θερμικών μονάδων (Πτολεμαίδα 4, Κερατσίνι 9) συνολικής ισχύος 500 MW καθώς και τη διάθεση ικανού αριθμού προσωπικού, προκειμένου να λειτουργήσουν τα λιγνιτορυχεία, τα οποία τις τελευταίες ημέρες είχαν σχεδόν σταματήσει την παραγωγή, με αποτέλεσμα η τροφοδοσία των λιγνιτικών μονάδων να καθίσταται εξαιρετικά προβληματική.
Επειτα από τα παραπάνω, και η διοίκηση με τη σειρά της δεσμεύθηκε να κάνει ότι μπορεί για να μειώσει από σήμερα τις διακοπές ρεύματος σε μία ώρα ανά περιοχή, αντί για 2- 3 ώρες όπως ίσχυε κατά την πρώτη εβδομάδα της απεργίας.
Δεσμεύθηκε επίσης απέναντι στη ΓΕΝΟΠ, να ξεκινήσει από το πρωί περικοπές συνολικής ισχύος 180- 200 MWστην τροφοδοσία ρεύματος των βιομηχανιών υψηλής τάσης, η ηλεκτροδότηση των οποίων καθ όλο το διάστημα της απεργίας δεν είχε επηρεαστεί σχεδόν καθόλου.
Τα 180-200 MW αντιστοιχούν με μείωση στην παροχή του ρεύματος υψηλής τάσης, της τάξης του 20%, ανάλογη με αυτήν στην οποία υποβάλλονται εδώ και μια περίπου εβδομάδα οι οικιακοί καταναλωτές.
Εκτιμάται ότι η εν λόγω συμφωνία θα συμβάλλει έτσι ώστε η ΔΕΗ να περιορίσει στο ελάχιστο δυνατό τη χρήση των υδάτινων αποθεμάτων, δεδομένου και ότι η απεργία συνεχίζεται, μέχρι νεωτέρας, έως και την Τετάρτη.
Το παρασκήνιο, η ΔΑΚΕ και το ΥΠΑΝ
Τα δύο μέρη κατέληξαν στη συμφωνία, έπειτα από μια μαραθώνια σύσκεψη που ξεκίνησε στις 12 τα μεσάνυχτα και τελείωσε στις 2.30 το πρωί.
Προτού ωστόσο οι συνδικαλιστές καθίσουν στο τραπέζι με τη διοίκηση, είχαν επίσης προηγηθεί πολύωρες συσκέψεις των παρατάξεων της ΓΕΝΟΠ, στους κόλπους της οποίας κάποια στιγμή χθες το απόγευμα φάνηκε να δημιουργείται ρήγμα.
Το βράδυ ο πρόεδρος της ΔΑΚΕ Βαγγέλης Μπουζούλας, σε τηλεοπτικές του δηλώσεις είχε αναφέρει ότι πρέπει να αποσυνδεθεί το Ασφαλιστικό της ΔΕΗ από οποιεσδήποτε πολιτικές σκοπιμότητες, δήλωση που ερμηνεύτηκε σαν κίνηση διαφοροποίησης από τις θέσεις των άλλων παρατάξεων της ΓΕΝΟΠ.
H εικόνα ότι υπάρχει διάσταση μεταξύ των συνδικαλιστών εντάθηκε από κύκλους του υπουργείου Ανάπτυξης που τηλεφωνούσαν σε δημοσιογράφους, για να τους ενημερώσουν ότι «επιτέλους υπάρχει ... ρήγμα στη ΓΕΝΟΠ» και ότι η απεργία βρίσκεται πολύ κοντά στο τέλος της.
Αργότερα, και ενώ είχε δοθεί η εντύπωση ότι η διάσταση εντός της ΓΕΝΟΠ θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη, με ανακοίνωσή της η ΔΑΚΕ διευκρίνισε ότι η παράταξη στηρίζει απόλυτα τη ΓΕΝΟΠ στις απεργιακές της κινητοποιήσεις για το Ασφαλιστικό.
Η πρώτη σύσκεψη χθες το απόγευμα
Η μαραθώνια σύσκεψη μεταξύ ΔΕΗ και ΓΕΝΟΠ που έληξε σήμερα τα ξημερώματα δεν ήταν η μόνη μεταξύ των δύο πλευρών. Είχε προηγηθεί χθες στις 5 το απόγευμα μια πρώτη συνάντηση που ωστόσο απέβη άκαρπη, και μετά το τέλος της οποίας ο πρόεδρος της ΔΕΗ κ. Τ. Αθανασόπουλος, είχε ζητήσει από τη ΓΕΝΟΠ να δοθούν στην κατανάλωση 900 ΜW προκειμένου να λειτουργήσει το σύστημα με ασφάλεια.
«Διαφορετικά», είχε πει «σήμερα θα έχουμε έλλειμμα ισχύος μεταξύ 1.000- 1.400 MW για δέκα ώρες, και επομένως οι μεγάλης έκτασης περικοπές θα πρέπει να θεωρούνται αναπόφευκτες».
Στην πρώτη αυτή συνάντηση φάνηκε ότι η διάσταση απόψεων μεταξύ των δύο πλευρών είναι πιο έντονη παρά ποτέ.
Μετά και από την παρέμβαση του εισαγγελέα Γ. Σανιδά το Σάββατο ο οποίος διερευνά «ποιος κατεβάζει τους διακόπτες», η μια πλευρά πετούσε στην άλλη το μπαλάκι σχετικά με το ποιος θα φορτωθεί τις ευθύνες για τις πολύωρες διακοπές.
Οι συνδικαλιστές κατηγορούσαν την εταιρεία ότι κόβει το ρεύμα χωρίς λόγο, δηλώνοντας ότι το προσωπικό ασφαλείας επαρκεί για να λειτουργήσει το σύστημα. Επομένως, υποστήριζαν, οι πολύωρες διακοπές γίνονται σκόπιμα για να προκληθεί αρνητικό κλίμα εις βάρος τους και καλούσαν τη ΔΕΗ να κόψει ρεύμακαι από τη βαριά βιομηχανία.
Δημοσίευσαν μάλιστα και πίνακες από τους οποίους προκύπτει ότι στις ώρες αιχμής της Πέμπτης 6 Μαρτίου, οι μεγάλες ενεργοβόρες βιομηχανίες κατανάλωσαν περισσότερο ρεύμα απ όσο την ίδια ημέρα της προηγούμενης εβδομάδας, στις 28 Φεβρουαρίου, όταν δηλαδή δεν είχε ακόμη κηρυχθεί η