Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Τα τμήματα περιοχών που βρίσκονται χωρίς ρεύμα είναι σε Θρακομεκαδονες, Αχαρνές, Βαρυμπόμπη, Κόκκινος Μύλος, Ολυμπιακό Χωριό, Σταμάτα, Ασπρόπυργος, Μάνδρα, Μέγαρα, Μαγούλα, Σαλαμίνα, Καματερό, περίχωρα Θεσσαλονίκης, Πέλλα, Κιλκίς, Πλαταμώνας, Σέρρες, Κοζάνη, Πολύγυρος, Καβάλα, Κομοτηνή, Ανατολική Θεσσαλονίκη, Αρτα, Ιωάννινα, Λάρισα.
Στις παραπάνω περιοχές οι διακοπές έχουν ξεκινήσει από τις 8 - 8.30 το πρωί , ενώ το σύνολο των περικοπών ανέρχεται σε 550 MW.
Η κατανομή των περικοπών αφορά 100 μεγαβάτ στην Πελοπόννησο, 170 μεγαβάτ στην Αττική, 180 στην Μακεδονία, 80 στη Κεντρική Ελλάδα, και 20 στην Δυτική Ελλάδα- Ηπειρο.
Πρόκειται κυρίως για ημιαστικές περιοχές, και αν δεν αλλάξει κάτι ως το μεσημέρι, οι περικοπές θα επεκταθούν περισσότερο σε αμιγώς αστικές περιοχές.
Η ζήτηση αυτή τη στιγμή βρίσκεται στα επίπεδα των 6.230 MW και όσο περνάει η ώρα , η ΔΕΗ εκτιμά ότι η κατάσταση θα επιδεινώνεται, δεδομένου ότι θα αυξηθεί η κατανάλωση ρεύματος, επομένως θα έχουμε και άλλες περικοπές.
Το βράδυ μεγαλύτερος κίνδυνος
Τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα κατά τις βραδυνές ώρες, όπου η ζήτηση για ρεύμα την περιόδο αυτή αυξάνεται. Επομένως, εκτιμάται ότι οι περικοπές στις οποίες θα προχωρήσει η ΔΕΗ προς το βράδυ, θα φτάσουν τα 1.000 μεγαβάτ αντί για τα 550 μεγαβάτ που είναι αυτή τη στιγμή.
Η ΔΕΗ απευθύνει έκκληση στους καταναλωτές να μειώσουν την κατανάλωσή τους στα απολύτως αναγκαία επίπεδα κατά τις ώρες αιχμής 10 το πρωί με 2 το μεσημέρι, και 6.30 το απόγευμα με 9.30 το βράδυ. Εκκληση απευθύνει και στις βιομηχανίες να μειώσουν την κατανάλωσή τους μεταξύ 10 το πρωί με 2 το μεσημέρι . Συστήνει επίσης στα νοικοκυριά να μη γίνεται χρήση ανελκυστήρων.
Συνεχίζεται η «σπατάλη» στα υδροηλεκτρικά
Μετά το χθεσινό «ναυάγιο» στη συνάντηση Χ. Φώλια-ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ, συνδικαλιστές της ΓΕΝΟΠ προκειμένου να πετύχουν το στόχο τους, προχώρησαν στην κατάληψη ενός ακόμη σταθμού, του ΑΗΣ Μελίτης στη Φλώρινα, ενώ έχει μειωθεί η παραγωγή σε 2 μονάδες του ΑΗΣ Μεγαλόπολης. Συνολικά οι μονάδες που είναι εκτός λειτουργίας έχουν φτάσει τις 15.
Επίσης από νωρίς το πρωί, έχουν καταλάβει τον μεγάλο ταμιευτήρα του Αχελώου, που σημαίνει ότι είναι στη διακριτική τους ευχέρεια το αν και πότε θα λειοτυργήσουν τα υδροηλεκτρικά έργα στε Καστράκι, Κρεμαστά και Στράτος , συνολικής ισχύος 850 MW.
Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιούνται υδροηλεκτρικά έργα ισχύος 1.100- 960 MW , για να καλυφθούν τα κενά από τη μη λειτουργία των 15 θερμοηλεκτρικών μονάδων. Επί της ουσίας λειτουργούν για να καλύψουν τις ανάγκες ηλεκτροδότησης της χώρας, το σύνολο των υδροηλεκτρικών έργων.
Δίωρες οι διακοπές - Δε γίνεται προαναγγελία
Περί τις 2 ώρες διαρκούν οι περικοπές στην ηλεκτροδότηση σύμφωνα με ανακοίνωση της ΔΕΗ.
Η επιχείρηση επισημαίνει ότι οι πραγματοποιούμενες εκ περιτροπής περικοπές ηλεκτρικού ρεύματος γίνονται με βάση την εξέλιξη της ζήτησης ηλεκτρικού ρεύματος και τις δυνατότητες του συστήματος ηλεκτροπαραγωγής της Επιχείρησης. Για το λόγο αυτό δεν είναι δυνατόν να προαναγγέλλονται οι περικοπές ανά περιοχή, καθώς η ζήτηση ηλεκτρικής ενέργειας εντείνεται στις περιόδους αιχμής της ημέρας.
Η ΔΕΗ απευθύνει έκκληση προς όλους τους πελάτες της να περιορίσουν στο ελάχιστο δυνατό την χρήση ηλεκτρικών συσκευών, μηχανημάτων, ανελκυστήρων κλπ όλες τις ώρες του 24ώρου και κυρίως κατά τις ώρες αιχμής της ζήτησης, δηλαδή από 10:00 έως 14:00 και από 18:30 έως 21:30.
Σημειώνεται επίσης ότι:
Κατά τη χθεσινή ημέρα λόγω της απεργίας είχαν τεθεί εκτός λειτουργίας έντεκα Θερμοηλεκτρικές Μονάδεςσυνολικής ισχύος 2.775 MW, στις οποίες κατά τις πρώτες πρωινές ώρες της σημερινής ημέρας άλλη μία Μονάδα ισχύος 330 MW τέθηκε εκτός λειτουργίας ανεβάζοντας σε δώδεκα τις Μονάδες, συνολικής ισχύος 3.105 MW, που βρίσκονται πλέον εκτός Συστήματος.