Καλύτερα από ό,τι είναι στην πραγματικότητα, εκτιμά πως φαίνονται τα μεγέθη πρώτου τριμήνου της ΔΕΗ, η αναλύτρια της JP Morgan, Σοφία Σαββαντίδου. Στο πλαίσιο αυτό, επαναλαμβάνει την πρόβλεψή της για πορεία κατώτερη της αγοράς και την τιμή στόχο των 16,8 ευρώ για τη μετοχή.
Παρά τα ελαφρώς υψηλότερα των προβλέψεων αποτελέσματα, η κερδοφορία της
ΔΕΗ παραμένει απογοητευτική, επισημαίνει η αναλύτρια. Τα κόστη ήταν και πάλι χειρότερα των προβλέψεων, με τις αγορές ενέργειας να συνεχίζουν να διπλασιάζονται, καθώς πέραν των εισαγωγών, η
ΔΕΗ αναγκάστηκε να αγοράσει την ενέργεια που παρήγαγαν τα
ΕΛΠΕ σε τιμές υψηλότερες του δικού της κόστους παραγωγής. Οι αρνητικές επιπτώσεις στην κερδοφορία της
ΔΕΗ από τα
ΕΛΠΕ είχαν αγνοηθεί από την αγορά, εκτιμά η JP Morgan. Και οι προβλέψεις για το σύνολο της χρήσης παραμένουν αδύναμες, προσθέτει ο οίκος. Εάν συνεχισθούν οι σημερινές τάσεις, οι εκτιμήσεις του οίκου για τα μεγέθη του 2007 θα δεχθούν πιέσεις. Η JP Morgan επιμένει πως οι εκτιμήσεις της διοίκησης για τις αυξήσεις των τιμολογίων και τη ρήτρα καυσίμων είναι υπερβολικά αισιόδοξες και προειδοποιεί πως οι ανακοινώσεις της κυβέρνησης, στα τέλη του καλοκαιριού, θα απογοητεύσουν.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr