Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Κατά τη διάρκεια της Συνέλευσης συζητήθηκαν τα θέματα της ημερήσιας διάταξης και οι Μέτοχοι ενέκριναν κατά πλειοψηφία τις Ετήσιες Χρηματοοικονομικές Καταστάσεις της ΟΤΕ Α.Ε. (Εταιρικές και Ενοποιημένες) της εταιρικής χρήσης 2017 (1/1/2017-31/12/2017) με τις σχετικές Εκθέσεις του Διοικητικού Συμβουλίου και των Ελεγκτών, καθώς και τη διανομή μερίσματος 0,35 ευρώ ανά μετοχή(1). Ημερομηνία αποκοπής του μερίσματος, θα είναι η Πέμπτη 28 Ιουνίου 2018. Η ημερομηνία έναρξης καταβολής του μερίσματος θα είναι η Τετάρτη 4 Ιουλίου 2018.
Κατά πλειοψηφία, οι Μέτοχοι αποφάσισαν επίσης:
Επίσης, λόγω λήξης της θητείας του υφιστάμενου Διοικητικού Συμβουλίου εκλέχθηκε, σύμφωνα με τις διατάξεις του Νόμου και του Καταστατικού της Εταιρείας, δεκαμελές Διοικητικό Συμβούλιο για τριετή θητεία, αποτελούμενο από τους Μιχαήλ Τσαμάζ, Παναγιώτη Ταμπούρλο, Χαράλαμπο Μαζαράκη, Srinivasan Gopalan, Robert Hauber, Michael Wilkens, Kyra Orth, Ανδρέα Ψαθά, Ιωάννη Φλώρο και Παναγιώτη Σκευοφύλακα. Τα μέλη Παναγιώτης Ταμπούρλος και Ανδρέας Ψαθάς ορίστηκαν ως ανεξάρτητα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου.
Αμέσως μετά τη Γενική Συνέλευση, το Διοικητικό Συμβούλιο συγκροτήθηκε σε Σώμα, σύμφωνα με το άρθρο 9 παρ. 1, 2 & 3 του Καταστατικού της Εταιρείας, ως εξής:
κ. Mιχαήλ Τσαμάζ, Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος, Εκτελεστικό μέλος
κ. Παναγιώτης Ταμπούρλος, Αντιπρόεδρος, Ανεξάρτητο - Μη εκτελεστικό μέλος
κ. Χαράλαμπος Μαζαράκης, Εκτελεστικό μέλος
κ. Srinivasan Gopalan, Μη εκτελεστικό μέλος
Δρ. Robert Hauber, Μη εκτελεστικό μέλος
κ. Michael Wilkens, Μη εκτελεστικό μέλος
κα. Kyra Orth, Μη εκτελεστικό μέλος
κ. Ανδρέας Ψαθάς, Ανεξάρτητο - Μη εκτελεστικό μέλος
κ. Ιωάννης Φλώρος, Μη εκτελεστικό μέλος
κ. Παναγιώτης Σκευοφύλαξ, Μη εκτελεστικό μέλος
Στη σύνθεση του ως άνω Διοικητικού Συμβουλίου συμμετέχουν για πρώτη φορά η κυρία Kyra Orth και οι κ.κ. Michael Wilkens και Ιωάννης Φλώρος.