Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Πρόκειται για οικογενειακά οινοποιεία με εξαιρετική πρώτη ύλη, με μόνο οδηγό την ποιότητα και το πείσμα τους, την αυθεντική αποτύπωση της ελληνικής γης, το πάθος και την αγάπη τους για το σταφύλι και το κρασί.
Ο ΣΜΟΕ φιλοδοξεί να καλύψει επαρκώς την απουσία επίσημης αντιπροσώπευσης Μικρών Οινοποιητικών Επιχειρήσεων και να βοηθήσει όλους τους νέους οινοποιούς, αλλά και τους παλιότερους που έχουν ίδιους στόχους, να αντιμετωπίσουν από κοινού τις προκλήσεις των αγορών και να δημιουργήσουν μέσα στο ανταγωνιστικό οικονομικό και τεχνικό περιβάλλον όπως αυτό διαμορφώνεται και εξελίσσεται.
Η ιδέα της δημιουργίας ενός συνδέσμου μικρών οινοποιών γεννήθηκε, όταν μια ομάδα οινοποιών οραματίστηκε την περαιτέρω εξάπλωση του ελληνικού κρασιού και του αμπελώνα του, με κριτήριο την ανάδειξη των ελληνικών terroir, ποικιλιών και κρασιών.
Στα σχέδια του Συνδέσμου είναι:
Την Δευτέρα 16 Απριλίου πραγματοποιήθηκε η 1η Γενική Συνέλευση του ΣΜΟΕ, στο πλαίσιο της οποίας διενεργήθηκαν και οι πρώτες εκλογές για το Διοικητικό Συμβούλιο.
Η σύνθεση του 1ου Διοικητικού Συμβουλίου είναι:
Πρόεδρος: Αθ. Ντούγκος
Αντιπρόεδρος: Ι. Παπαργυρίου
Γ. Γραμματέας: Αικ. Μποσινάκη
Ταμίας: Απ. Θυμιόπουλος
Μέλος ΔΣ: Ελ. Διγενάκης
Μέλος ΔΣ: Ν. Πετρακόπουλος
Μέλος ΔΣ: Κ. Πυργάκης