Τη σύμβαση για το έργο: "Σύνδεση Ευρείας Παράκαμψης Πάτρας (ΕΠΠ) με το νέο Λιμάνι και την Εθνική Οδό Πατρών-Πύργου με την Κατασκευή Παραγλαύκιων Αρτηριών", ύψους 49.889.340,58 ευρώ (με ΦΠΑ , υπέγραψε σήμερα η Μηχανική.
Το συγκεκριμένο είναι το τρίτο κατά σειρά έργο που αναλαμβάνει η Μηχανική στο νομό Αχαΐας, όπου έχουν ήδη ξεκινήσει οι εργασίες κάλυψης του χειμάρρου Διακονιάρη και η Κατασκευή του Φράγματος Πείρου-Παραπείρου. Το έργο περιλαμβάνει: - Τη Σύνδεση της Ευρείας Παράκαμψης Πάτρας με το νέο λιμάνι της πόλης και την διευθέτηση του ποταμού Γλαύκου, - Υπολειπόμενες εργασίες του Κόμβου Κ5, - Υπολειπόμενες εργασίες του Κόμβου Κ1 και συνδέσεων αυτού με τη Νέα και την Παλαιά Εθνική Οδό Κορίνθου-Πατρών, - Υπολειπόμενες εργασίες της Ευρείας Παράκαμψης Πάτρας από Χ.Θ. 1+050 έως Χ.Θ. 18+600. Ο χρόνος κατασκευής του έργου είναι 950 ημέρες από την υπογραφή της σχετικής σύμβασης.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr