Ανεκόπη την Πέμπτη το αρνητικό σερί του Χρηματιστηρίου παρά το γεγονός ότι η ανάκαμψη στηρίχθηκε στην τεχνική αντίδραση των τραπεζικών μετοχών μετά τις βαριές απώλειες που καταγράφουν από τις 18 Σεπτεμβρίου 2018 όταν και ξεκινά η μεγάλη πτώση του Χρηματιστηρίου της Αθήνας.
Ο γενικός δείκτης ενισχύθηκε οριακά 0,16% και αναρριχήθηκε στις 626,86 μονάδες. Η αξία των συναλλαγών παρέμεινε σε υποτονικά επίπεδα και διαμορφώθηκε στα 45,37 εκατ. ευρώ εκ των οποίων η αξία των πακέτων αφορούσε κεφάλαια ύψους 1,8 εκατ. ευρώ.
Η αντίδραση των τραπεζικών μετοχών
Η σημερινή άνοδος των 4 συστημικών τραπεζών στηρίζεται αποκλειστικά σε τεχνικούς λόγους και δεν αφορά οποιαδήποτε βελτίωση ή εξέλιξη των οικονομικών τους μεγεθών. Ο τίτλος της τραπέζης Πειραιώς ενισχύθηκε 6,36% και διαμορφώθηκε στα 1,17 ευρώ. Ο τίτλος της Εθνικής τράπεζας κέρδισε 6,09% και έφθασε τα 1,5680 ευρώ, η μετοχή της Alpha Bank είχε οριακά κέρδη 0,09% και ο τίτλος της Eurobank κατέγραψε κέρδη 0,97% φθάνοντας τα 0,5010 ευρώ.
Μικτή εικόνα στα blue chips
Aνθεκτικότητα επέδειξαν αρκετά βιομηχανικά blue chips.H
ΔΕΗ ενισχύθηκε 4,31% και διαμορφώθηκε στα 1,21 ευρώ, ο τίτλος του Jumbo ενισχύθηκε 4,27% και η μετοχή της Αεροπορίας Αιγαίου σημείωσε άνοδο 2,52% φθάνοντας τα 6,92 ευρώ. Επίσης ανοδικά κινήθηκε η μετοχή των Ελληνικών Πετρελαίων σε ποσοστό 1,77%. Με αρνητικό πρόσημο ολοκλήρωσε τη συνεδρίαση η μετοχή του
ΟΤΕ υποχωρώντας 2,31%, ο τίτλος του Μυτιληναίου έχασε 2,22% και η μετοχή του
ΟΠΑΠ σημείωσε πτώση 1,12%.
Ανέστης Ντόκας
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr