Για όποιον ρωτάει αν η κυβέρνηση κινδυνεύει να χάσει την εξουσία στις επόμενες εκλογές, η απάντηση είναι ένα ξερό «όχι». Η σημερινή κυβέρνηση δεν κινδυνεύει, σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα και με όσα μπορούν να προβλεφθούν στο άμεσο και στο μεσοπρόθεσμο μέλλον. Δεν είναι σπουδαία κυβέρνηση, δεν έκανε κάποιο αξιοσημείωτο έργο, δεν προχώρησε σε «μεταρρυθμίσεις», παρά τους ισχυρισμούς της, αλλά διατηρεί την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν έχει υποστεί μεγάλες ήττες στην επικοινωνιακή της πολιτική και το κυριότερο, το ΠΑΣΟΚ δεν δείχνει να πείθει ότι είναι ικανό να ανατρέψει την κατάσταση στις εκλογές. Αυτά, εκτός εξαιρετικού απροόπτου.
Ο τομέας που είναι κρίσιμος για κάθε κυβέρνηση είναι ο οικονομικός πλέον και σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία, φαίνεται ότι η δική μας κατόρθωσε να ελέγξει την κατάσταση. Εστησε το μεγάλο κόλπο της απογραφής και τώρα ο κ. Αλογοσκούφης μπορεί να υπερηφανεύεται ότι έφερε βόλτα τα πράγματα στον περιορισμό του ελλείμματος. Δήλωσε ως στόχο του να περιοριστεί το έλλειμμα στο 2,6% φέτος, παρά τις αμφισβητήσεις της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και έκανε στροφή 180 μοιρών στην εισοδηματική πολιτική, ξεχνώντας εξαγγελίες και νόμους. Με λίγα λόγια, η κυβέρνηση έκανε κυριολεκτικά πίσω, δείχνοντας απαράμιλλη ευελιξία στις «κόντρες» με τα συνδικάτα. Εγκαταλείφθηκε η σκληρή γραμμή και ξαφνικά όλες οι σκοτεινές προβλέψεις για την οικονομία έγιναν φωτεινές, προκειμένου το 2007 να είναι ανέφελο, ως έτος εκλογών προφανώς. Με αυτή την έννοια, η κυβέρνηση ενθάρρυνε τους εργοδότες και τον
ΣΕΒ να είναι γενναιόδωροι, με αποτέλεσμα να υπογραφεί μία καλή για τους εργαζόμενους εθνική συλλογική σύμβαση και μάλιστα διετής, για να απαλλαγεί από σχετικούς πονοκεφάλους τον επόμενο χρόνο. Το δεύτερο μεγάλο βήμα και πάλι προς τα πίσω έγινε με τις ΔΕΚΟ. Η κυβέρνηση ξέχασε τον νόμο που ψήφισε και «απειλούσε» τις ζημιογόνες ΔΕΚΟ με αλλαγή του Γενικού Κανονισμού Προσωπικού τους, ξέχασε και τις δηλώσει περί 3% πλαφόν στις αυξήσεις, δηλαδή κάτω του πληθωρισμού και άφησε, αν δεν ενθάρρυνε η ίδια τις διοικήσεις, να υπογράψουν με τα συνδικάτα αυξήσεις ανάλογες εκείνης της
ΓΣΕΕ, αν όχι και μεγαλύτερες με τις ωριμάνσεις και τα λεγόμενα «carry overs». Οπότε πάει και αυτό το αγκάθι. Εμεινε η ιστορία με τους άνεργους σε νομούς της Βόρειας Ελλάδας που αποβιομηχανοποιούνται ταχύτατα. Αλλά και εκεί η κυβέρνηση τα βόλεψε. Πήγε να δώσει συντάξεις στα 50, μετά τις ονόμασε επιδόματα, πρόσθεσε λίγο και από τις προτάσεις του ΠΑΣΟΚ και έφτιαξε μία συνταγή «σουηδικού μοντέλου» , «αλά γκρέκα», ώστε να μπορεί στο μέλλον να επισκέπτεται την Ημαθία και τους άλλους νομούς ο κ. Καραμανλής. Παράλληλα η « Ολυμπιακή» διατηρείται σε λειτουργία με νύχια και με δόντια και δεν πρέπει να ξεχνούμε ότι το 2007 θα πέσουν οι φορολογικοί συντελεστές. Από την άλλη πλευρά, υπάρχει βέβαια μία αόριστη απειλή από τον κ. Αλμούνια ότι η ελληνική οικονομία θα παραμείνει υπό επιτήρηση το 2007, αλλά θα γίνουν διάφορα μέχρι να υλοποιηθεί η απειλή. Το ΠΑΣΟΚ έχει τα δικά του προβλήματα, ενώ δεν μπορεί επίσης να ασκήσει αντιπολίτευση για βελτιώσεις του εισοδήματος των εργαζομένων και ο χρόνος θα κυλήσει ως τις εκλογές, χωρίς να ανοίξει μύτη και θα το διαπιστώσετε. Οσο για την απογραφή και τις «μεταρρυθμίσεις», ποιος τις θυμάται; Και τις υποκλοπές, ποιος νοιάζεται; Στο ερώτημα πάλι πότε θα γίνουν εκλογές, η πρώτη απάντηση είναι το Φθινόπωρο του 2007. Η δεύτερη απάντηση όμως είναι, μπορεί και νωρίτερα. Αρκετά νωρίτερα, αλλά θα δούμε… Αγγελος Στάγκος
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr