Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Η συμπεριφορά του S&P 500 αλλά και των άλλων αγορών μετά από το Brexit έστειλε ένα μήνυμα. Το ίδιο μήνυμα φαίνεται να έχουν στείλει οι αγορές και κατά τη διάρκεια των δυο τελευταίων συνεδριάσεων με τον S&P 500 (και τις άλλες αγορές) να σημειώνουν κατακόρυφη πτώση και την επόμενη ημέρα να κινούνται το ίδιο επιθετικά προς την αντίθετη κατεύθυνση. Όλα αυτά, μας οδηγούν σε διάφορα και σημαντικά συμπεράσματα για την κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι αγορές. Πολλοί είναι αυτοί οι οποίοι συνεχίζουν να θεωρούν ότι βρισκόμαστε σε μια ακόμα χρηματιστηριακή φούσκα και θα πρέπει να κινηθούμε αναλόγως.
Στα τέλη του 1990, υπήρξε η φούσκα των dot.com και των τηλεπικοινωνιών. Αργότερα στην περασμένη δεκαετία, υπήρξε η κρίση των ενυπόθηκων στεγαστικών δανείων. Ακολούθησε η φούσκα του χρέους. Αν και όλες αυτές οι φούσκες φαίνονται άσχετες μεταξύ τους, ωστόσο έχουν κάποια κοινά στοιχεία. Το πρώτο είναι ότι όλες οι φούσκες έσκασαν, με εξαίρεση τη φούσκα χρέους που για να μη σκάσει επενέβησαν οι κεντρικές τράπεζες με την παροχή ασύλληπτης ρευστότητας. Το δεύτερο κοινό στοιχείο, είναι ότι πίσω από όλες τις φούσκες, εντοπίζεται ο τραπεζικός κλάδος και ακόμα πιο γενικά, το τραπεζικό σύστημα.
Το τραπεζικό σύστημα και η ρευστότητα με την οποία γεμίζει το σύστημα, οι πολιτικοί και η άγνοια των πολιτών, οδηγούν διαρκώς σε μια κατάσταση κρίσης. Κάθε κρίση βρίσκει τις τράπεζες να δέχονται νέα κριτική και να δημιουργούνται νέα θεσμικά πλαίσια και νέοι κανονισμοί. Όλα αυτά επιβεβαιώνουν ότι οι τράπεζες βρίσκονται συνεχώς εν μέσω μιας κρίσης και διαρκώς προσπαθούν να καθυστερήσουν την εμφάνιση ενός σημαντικού προβλήματος. Όσο πιο σοσιαλιστικό είναι ένα τραπεζικό σύστημα τόσο πιο πιθανό είναι μια οικονομία να βυθίζεται συχνά σε ύφεση.
Ωστόσο η λειτουργία του τραπεζικού συστήματος είναι αυτή που από μόνη της δημιουργεί κρίσεις, χωρίς να χρειαστεί να υπάρξει κάποιο structured product, κάποιο derivative, μια απάτη, κακό management και όλα τα σχετικά. Το κενό που υπάρχει μεταξύ του δανείου που προσφέρει μια τράπεζα έναντι μιας κατάθεσης που δέχεται, μπορεί υπό τις κατάλληλες συνθήκες να δημιουργήσει σημαντικό πρόβλημα. Αυτή είναι και η βάση του προβλήματος των "κόκκινων" δανείων.
Οι τράπεζες με το απλό αυτό πρόβλημα, βρίσκονται να έχουν αδύναμους ισολογισμούς και αυτό κάνει επιτακτική την ανάγκη άντλησης κεφαλαίων. Από την αγορά, το κράτος, τους καταθέτες. Η έλλειψη ρευστότητας καλύπτεται από τις κεντρικές τράπεζες μέχρι μια νέα φούσκα να φανεί στο ορίζοντα και μέχρι και αυτή να σκάσει...