Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Την περασμένη εβδομάδα, ο Stanley Druckenmiller παραβρέθηκε σε ένα ακόμα επενδυτικό συνέδριο στο οποίο τόνισε ότι είναι bullish στο χρυσό και bearish στις μετοχές. Ο χρυσός είναι το μεγαλύτερο στοίχημά μας, τόνισε.
Η bull market στις μετοχές έχει ξεπεράσει τον εαυτό της και ο βασικότερος λόγος είναι η νομισματική πολιτική της Fed, η οποία οδήγησε σε αποδυνάμωση της επιχειρηματικής δραστηριότητας.
Το αυξανόμενο εταιρικό χρέος, χρησιμοποιείται για χρηματοοικονομικές αλχημείες και όχι για έρευνα και ανάπτυξη, η οποία οδηγεί σε αύξηση της παραγωγικότητας, τόνισε ο Druckenmiller. Σύμφωνα με τον ίδιο, από το 2012 μέχρι το 2015 η χρήση δανεισμού για αγορές ιδίων μετοχών αυξήθηκε από τα $1,25 τρισ. στα $2,0 τρισ. την ώρα που τα κεφάλαια που επενδύθηκαν για R&D αυξήθηκαν από τα $1,55 τρισ. στα $1,8 τρισ.
Οι επιχειρήσεις σήμερα, βρίσκονται σε έναν κύκλο αβέβαιης τοποθετήσεις των κεφαλαίων τους, χαμηλής παραγωγικότητας, πτώσης των περιθωρίων κέρδους και αύξησης του χρέους τους, συμπλήρωσε ο γνωστός επενδυτής.
Η επιβράδυνση της κινεζικής οικονομίας είναι ένας ακόμα λόγος για πωλήσεις στις μετοχές (στρατηγική τοποθέτηση). Ο Druckenmiller έχει τοποθετήσει το μεγαλύτερο μέρος των κεφαλαίων του στο χρυσό καθώς για πρώτη φορά εδώ και 5000 χρόνια έχει θετικό carry.