Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
To 36o Πανόραμα Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου διεξάγεται φέτος από τις 30 Νοεμβρίου έως τις 6 Δεκεμβρίου στους κινηματογράφους Έλλη και Ανδόρα.
Το φεστιβάλ ξεκίνησε την περασμένη εβδομάδα με μια προφεστιβαλική ρετροσπεκτίβα αφιερωμένη στον Emir Kusturica, ο οποίος επισκέφτηκε την Αθήνα, τόσο για να παρευρεθεί στην πρεμιέρα της ρετροσπεκτίβας, όσο και για ένα masterclass. Στις παράλληλες εκδηλώσεις του φεστιβάλ εντάσσονται ακόμη δύο masterclass: στη 1/12 από τον Elia Suleiman και στις 5/12 από τον Περικλή Χούρσογλου. Ακόμη, επιλέχθηκε η βωβή ταινία “Πιστή Καρδιά” του Jean Epstein ως προέναρξη στις 29/11 στο Γαλλικό Ινστιτούτο με ελεύθερη είσοδο, η οποία φέτος γιορτάζει τα 100 της χρόνια και θα προβληθεί με τη συνοδεία ζωντανής μουσικής.