Οι Seven Sisters και “οι απανταχού μπαλαρίνες”
Πριν από λίγο καιρό είχα την τύχη να γνωρίσω λίγο καλύτερα την ομάδα των Seven Sisters. Επτά γυναίκες που αποφάσισαν να ενώσουν τις φωνές τους και να σταθούν “μαζί” πάνω στη σκηνή, κάνοντας θέατρο που τις αφορά. Όλα ξεκίνησαν από μία εικόνα που γεννήθηκε στο μυαλό της Γιώτας Σερεμέτη, της σκηνοθέτιδας και ιδρύτριας της ομάδας, η οποία σκέφτηκε μια μπαλαρίνα να χορεύει ζεϊμπέκικο. Μια εικόνα που ξεπήδησε από το ασυνείδητό της, όμως την έφερε σε σύνδεση με την βαθιά επιθυμία της – και ίσως και ανάγκη – να μιλήσει για πράγματα που την αφορούν προσωπικά. Και περισσότερες φωνές είναι πάντα σίγουρα καλύτερες από μία, αφού ενωμένες μπορούν να καταφέρουν να ακουστούν δυνατά και όσο πιο μακριά γίνεται.
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr