Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
«Δεν πάω πουθενά. Εγώ θα μείνω να παίξω», σας λέει το παιδί σας και σας γυρνάει την πλάτη, αγνοώντας σας. Το φαινόμενο παρουσιάζεται για πρώτη φορά γύρω στην ηλικία των 4 ετών και αν δεν αντιμετωπιστεί άμεσα, γύρω στη εφηβεία παίρνει σοβαρές διαστάσεις.
Όχι πολύ καιρό πριν, τα παιδιά ούτε να σκεφτούν δεν μπορούσαν το ενδεχόμενο να αντιμιλήσουν στους γονείς τους ή στους λοιπούς ενήλικες γενικότερα. Αυτό συνέβαινε επειδή οι γονείς τους δεν το ανέχονταν σε καμία περίπτωση και το παιδί που έβγαζε γλώσσα τιμωρούνταν.
Διαβάστε τη συνέχεια του άρθρου στο mamamia.gr