Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Η κυρά Ρηνιώ είναι η τελευταία εναπομείνασα κάτοικος στην Κίναρο, το μικρό νησάκι των Δωδεκανήσων μεταξύ Καλύμνου και Λέρου.
Σύμφωνα με την απογραφή, το 1947, η Κίναρος μετρούσε 15 κατοίκους, ενώ ως το 1961 δεν έμενε κανείς εκεί. Από το 1971 και έπειτα το νησάκι μετρούσε πότε 3, πότε 4 και πότε 3 κατοίκους. Από το 2013, μοναδική κάτοικος της ακριτικής Κινάρου είναι η κυρά Ρηνιώ.