Με αυξημένη επιχειρηματική συμμετοχή, έντονο ξένο ενδιαφέρον και πλήρη κάλυψη των διαθέσιμων εκθεσιακών χώρων εγκαινιάζεται την Πέμπτη η Πανελλήνια Εμπορική Έκθεση «Θράκη 2006» στην Κομοτηνή. Για του λόγου το αληθές ο αριθμός των εκθετών που προσέλκυσε η φετινή διοργάνωση ανέρχεται σε 117, εκ των οποίων οι 95 άμεσοι, ενώ η επιφάνεια που καλύπτει στο Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης (ΔΕΚΑΜΑΘ) –στεγασμένη και υπαίθρια- φτάνει τα 2.200 τμ.
Όπως επισημάνθηκε από τη διοίκηση της ΔΕΘ ΑΕ σε συνέντευξή Τύπου που πραγματοποιήθηκε σήμερα στην Κομοτηνή ενόψει των αυριανών εγκαινίων, η «Θράκη 2006» είναι αναβαθμισμένη και μορφολογικά έναντι των προηγούμενων διοργανώσεων, καθώς έχει χρησιμοποιηθεί νέος εκθεσιακός εξοπλισμός και καινοτόμα κατασκευαστικά στοιχεία. Παράλληλα, η φετινή διοργάνωση θα εγκαινιάσει και την παροχή νέων υπηρεσιών προβολής των εκθετών, όπως η εικονική περιήγηση των stand τους, που θα φιλοξενηθεί επί 12 μήνες στην ιστοσελίδα της ΔΕΘ ΑΕ. Η μεγαλύτερη περιφερειακή έκθεση στη χώρα, που θα πραγματοποιηθεί από τις 25 έως τις 28 Μαΐου, κλείνει φέτος 15 χρόνια δημιουργικής πορείας και έχει καταφέρει να αναδειχθεί σε εργαλείο για τις τοπικές -και όχι μόνο- επιχειρήσεις, αλλά και σε μέσο για την προβολή των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών της τοπικής παραγωγής. Υπογραμμίζοντας το εμπορικό ενδιαφέρον που παρουσιάζει για τις γειτονικές χώρες η έκθεση, δύο επιχειρηματικές αποστολές 30 ατόμων, από τη Βουλγαρία και την Τουρκία, θα επισκεφθούν τη «Θράκη 2006». Θα έχουν μάλιστα συναντήσεις με ελληνικές εταιρείες, προκειμένου να διερευνηθεί το ενδεχόμενο συνεργασιών. Πρόκειται για επιχειρηματικές αποστολές από το Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο και την Ένωση Βιομηχάνων του Κίρτζαλι, αλλά και από το Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο της Αδριανούπολης και της πόλης Τσόρλου. Μάλιστα, τις επιχειρηματικές αποστολές συνοδεύουν ο Βούλγαρος υφυπουργός ΠΕΧΩΔΕ, κ. Michalefski Timcho, ο Περιφερειάρχης του Κίρτζαλι κ. Γκοτζαμάνοφ και οι δημοτικές αρχές Αδριανούπολης και Τσόρλου. Τα εγκαίνια της έκθεσης θα τελέσει ο υφυπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, κ. Αλέξανδρος Κοντός, ενώ τη δεύτερη ημέρα της διοργάνωσης θα ξεναγηθεί στους εκθεσιακούς χώρους και ο υφυπουργός Εξωτερικών, κ. Ευριπίδης Στυλιανίδης. Πέραν της καθαυτής λειτουργίας της έκθεσης, οι παράλληλες εκδηλώσεις της φετινής διοργάνωσης είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες. Αυτή τη χρονιά η ΔΕΘ ΑΕ αποφάσισε να προχωρήσει στο πλαίσιο της «Θράκη 2006» σε μια δράση εκτός των ορίων της Κομοτηνής, εν προκειμένω στην Ξάνθη, θέτοντας επί τάπητος ένα ζήτημα ιδιαίτερα σημαντικό για την περιφέρεια. Πρόκειται για ημερίδα με θέμα “Κτηνοτροφία: η μεγάλη πρόκληση”, που θα πραγματοποιηθεί υπό την αιγίδα του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, και έχει σκοπό να ενημερώσει για τη συμβολή της ελληνικής κτηνοτροφίας στην αγροτική οικονομία, να παρουσιάσει τις νέες εξελιγμένες μορφές της και να προβάλει τις προοπτικές της.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr