Αλλαγή φρουράς στην προεδρία, αλλαγή και στη γενική διεύθυνση του ΣΕΒ. Καθήκοντα γενικού διευθυντή του Συνδέσμου Ελληνικών Βιομηχανιών ανέλαβε ο κ. Διονύσης Νικολάου ανώτατο διευθυντικό στέλεχος της Δέλτα Συμμετοχών από το 1983. Εν τω μεταξύ ο μέχρι πρότινος γενικός διευθυντής, κ. Ιωάννης Δραπανιώτης, αναλαμβάνει καθήκοντα ειδικού συμβούλου του προέδρου του ΣΕΒ.
Ο νέος Γενικός Διευθυντής του ΣΕΒ είναι απόφοιτος του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (πρώην Α.Σ.Ο.Ε.Ε.) και πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Διοίκηση Επιχειρήσεων (M.Sc) στο Πανεπιστήμιο του Surrey της Αγγλίας. Διετέλεσε Γενικός Διευθυντής Marketing της εταιρείας (1983-1992), Γενικός Διευθυντής της μονάδας γιαουρτιού (1992-1996) και Αντιπρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της ΔΕΛΤΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ ΠΑΓΩΤΟΥ Α.Ε. (1996-2004). Σήμερα είναι σύμβουλος διοικήσεως στη Δέλτα Συμμετοχών, αντιπρόεδρος του μη κερδοσκοπικού οργανισμού «Ιδρυμα Αριστείδης Δασκαλόπουλος» και μέλος του διοικητικού συμβουλίου του Συνδέσμου Ελληνικών Βιομηχανιών Τροφίμων (
ΣΕΒΤ).
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr