Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Πηγές της ΡΑΕ υπολόγισαν ότι εφόσον οι τιμές του πετρελαίου διατηρηθούν μέχρι το τέλος του χρόνου στα σημερινά επίπεδα, τότε ο μηχανισμός εφαρμογής της ρήτρας καυσίμου που έχει εγκριθεί στη ΔΕΗ από το Δεκέμβριο του 2007, θα επιβαρύνει από την 1η-1-2009 τα τιμολόγιά της με το παραπάνω ποσοστό.
Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι, αν συνυπολογίσει κανείς τις αυξήσεις7% που θα ισχύσουν από την 1η Ιουλίου 2008, (σύμφωνα με την απόφαση του υπ. Ανάπτυξης από τον περασμένο Δεκεμβρίο), αλλά και όλες τις αναπροσαρμογές τιμολογίων που έχουν δοθεί στη ΔΕΗ από τον Αύγουστο του 2007,τότε προκύπτει αθροιστική αύξηση μέσα σε 16 μήνες της τάξης του 22% !
Παρ όλα αυτά, η διοίκηση της επιχείρησης επιμένει και σε νέες αυξήσεις, μέσω της επέκτασης της ρήτρας καυσίμου ώστε να καλύπτει και τα κόστη εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα! Το αίτημα έχει ήδη υποβληθεί στη ΡΑΕ, και επί της ουσίας το επανέλαβε χθες ο πρόεδρος της ΔΕΗ Τάκης Αθανασόπουλος, μιλώντας σε εργαζόμενους και στελέχη της εταιρείας στην Πτολεμαίδα του νομού Κοζάνης.
"Η ομαλή λειτουργία του μηχανισμού των τιμών μέσα σε ένα ανταγωνιστικό περιβάλλον, αποτελεί σημαντικό παραγοντα για αποτελεσματικότερη προστασία του περιβάλλοντος", είπε ο κ. Αθανασόπουλος. Με άλλα λόγια όσο πιο ακριβά γίνουν τα τιμολόγια, τόσο οι καταναλωτές θα περιορίσουν την κατανάλωσή τους, άρα τόσο λιγότερο θα δουλεύουν τα εργοστάσια της ΔΕΗ και κατ' επέκταση, τόσο λιγότερο θα ρυπαίνουν το περιβάλλον!
Εμμεση πλην σαφή αναφορά έκανε ο πρόεδρος της ΔΕΗ και στο αίτημα της επιχείρησης για τιμολόγια πολλών και διαφορετικών ταχυτήτων (ακριβότερα στις ώρες αιχμής, χαμηλότερα τις υπόλοιπες).
"Το ηλεκτρικό ρεύμα»- είπε ο κ.Αθανασόπουλος- «είναι κοινωνικό αγαθό και πρέπει να διατίθεται σε λογικές τιμές", για να προσθέσει ωστόσο ότι "ο εξορθολογισμός της χρήσης της ενέργειας, προκειμένου να προστατευθεί αποτελεσματικότερα το περιβάλλον, είναι ευθύνη όλων μας".
Στην ουσία, η τελευταία αυτή αναφορά σημαίνει ότι πρέπει μέσω των ακριβότερων χρεώσων κατά τις ώρες αιχμής, να δοθεί το μύνημα στον πολίτη ότι η ενέργεια κοστίζει, και αναγκαστικά να μειώσει την κατανάλωσή του τα μεσημέρια.
Ο Ενεργειακός
[email protected]