Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Πολλές βλάβες
Το φυσικό επακόλουθο ήταν, φέτος, σε πολλές από αυτές λόγω της καταπόνησης που έχουν υποστεί από την ακατάπαυστη χρήση προηγουμένων ετών, να έχουν εντοπιστεί φθορές μεγαλύτερες από τις αναμενόμενες. Τα πιο χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι δύο μονάδων ισχύος 300 MW η κάθε μία, της Μεγαλόπολης (νο 4) και του Αγ. Δημητρίου Κοζάνης (νο 3).
Τι λεει το πρόγραμμα ετησίων συντηρήσεων της ΔΕΗ
Οπως αναφέρεται στο πρόγραμμα των ετησίων συντηρήσεων της ΔΕΗ, η μονάδα νο 4 της Μεγαλόπολης έκλεισε για να συντηρηθεί από τις 29 Ιανουαρίου μέχρι τις 26 Μαίου, δηλαδή για τέσσερις μήνες, (μέχρι χθες δεν είχε επαναλειτουργήσει), και η μονάδα νο 3 του Αγ. Δημητρίου Κοζάνης, δεν λειτουργεί για τον ίδιο λόγο από τις 3/2/ 2008 μέχρι τις 23/6/2008.
Οι περιπτώσεις αυτές είναι μόνο ενδεικτικές. Αρκετές άλλες, κυρίως οι μεγάλης ηλικίας, θα έπρεπε να είχαν σταματήσει να λειτουργούν ώστε να τους γίνει συντήρηση, αλλά λόγω των λιγοστών εναλλακτικών επιλογών που έχει η ΔΕΗ, αναγκάζεται να τις λειτουργεί, χωρίς το απαιτούμενο ετήσιο "σέρβις". Το πρόβλημα αφορά κυρίως τους πολλούς παλαιούς σταθμούς, συνολικής ισχύος 2.500 MW, ηλικίας 30-40 ετών.
Στο μεταξύ συνεχίζεται η κατάληψη από κατοίκους της περιοχής των ταινιοδρόμων αποκομιδής τέφρας του ατμοηλεκτρικού σταθμού Αγ.Δημητρίου Κοζάνης. Οπως λένε, παρά τις υποσχέσεις της ΔΕΗ , "τελικά η εταιρεία προσλαμβάνει μόνο 6 αντί για 50 ανέργους που είχε αρχικά δεσμευθεί ότι θα πάρει ως αντισταθμιστικό όφελος, για τη ρύπανση της περιοχής". Ετσι, δεδομένων και των υψηλών θερμοκρασιών τις επόμενες ημέρες (37 βαθμοί αύριο), η ΔΕΗ προειδοποιεί ότι ο σταθμός κινδευνεύει να σβήσει εντελώς, στερώντας από το σύστημα 1.300 MW.
"Στα περυσινά χαμηλά επίπεδα και τα νερά"
Ο δεύτερος πονοκέφαλος για τη ΔΕΗ, ακούει στη λέξη νερά. Το επισημαίνουν συνεχώς τα στελέχη της ΔΕΗ το τελευταίο διάστημα, όπως έκανε χθες για μια ακόμη φορά ο πρόεδρός της Τάκης Αθανασόπουλος. Σε ανακοίνωσή του σχετικά με την περιοδεία που πραγματοποίησε κλιμάκιο της εταιρείας σε υδροηλεκτρικούς σταθμούς στη Δυτική και Κεντρική Ελλάδα ενόψει του καλοκαιριού, ο κ. Αθαανσόπουλος επισημαίνει ότι "τα συνολικά υδάτινα αποθέματα των σταθμών (Στράτου, Καστρακίου, Κρεμαστών, Πουρναρίου, Μεσοχώρας, Πλαστήρα και Σμοκόβου) βρίσκονται περίπου στα ίδια με τα περυσινά επίπεδα, τα οποία ήσαν από τα χαμηλότερα της τελευταίας δεκαετίας". Γι' αυτό και όπως προσθέτει, το τελευταίο διάστημα, επιδιώχθηκε η ελαχιστοποίηση της χρήσης των υδάτινων πόρων για την παραγωγή ηλεκτρισμού, "ώστε να διατηρηθούν αποθέματα ικανά να συμβάλλουν στην κάλυψη της αυξημένης ζήτησης ρεύματος τους θερινούς μήνες".
O Ενεργειακός
[email protected]