Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Εδώ και 15 μέρες περίπου κάτοικοι τις Ακρινής και του Ρυακίου έχουν προχωρήσει σε κατάληψη των ταινιοδρόμων λιγνίτη στους σταθμούς του Αγίου Δημητρίου στην Κοζάνη. Το αποτέλεσμα είναι να έχουν ήδη χρησιμοποιηθεί 80.000 τόνοι αποθεμάτων λιγνίτη και να καθίσταται πλέον αδύνατη η λειτουργία των μονάδων. Από σήμερα μάλιστα αναμένεται να βγουν εκτός συστήματος τα 1.300 MW των τριών μονάδων, ενώ η τέταρτη του συγκροτήματος βρίσκεται σε συντήρηση.
Η κατάσταση γίνεται ακόμα πιο δύσκολη δεδομένου από σήμερα ξεκίνησε και η δεκαήμερη συντήρηση της γραμμής διασύνδεσης του ελληνικού με το ιταλικό σύστημα στο ΚΥΤ Αράχθου, «στερώντας» από τη χώρα μας 500 MW εισαγωγών.
Η ΔΕΗ χαρακτηρίζει την κατάσταση εξαιρετικά δύσκολη, καθώς η θερμοκρασία θα ανέβει τις επόμενες μέρες, η ζήτηση ρεύματος θα αυξηθεί και το σύστημα θα «ζοριστεί».
Από την άλλη, σε περίπτωση που η κατανάλωση ανέβει σημαντικά, η ΔΕΗ θα αναγκαστεί να θέσει σε λειτουργία τις υδροηλεκτρικές της μονάδες, οι εφεδρείες των οποίων είναι εξαιρετικά σημαντικές για τις αυξημένες ανάγκες του καλοκαιριού. Tα αποθέματα νερού στους ταμιευτήρες της ΔΕΗ είναι στα ίδια επίπεδα με τα περυσινά. Πρόβλημα υπάρχει και με τη στάθμη του νερού στη λίμνη Πλαστήρα, όπως επεσήμαναν υψηλόβαθμα στελέχη της ΔΕΗ στη διάρκεια περιοδείας που έκανε κλιμάκιο της επιχείρησης μέσα στο Σαββατοκύριακο στα υδροηλεκτρικά φράγματα της Θεσσαλίας.
Αντιγόνη Αυγεροπούλου