Η "
ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ Α.Ε."ανακοινώνει προς το επενδυτικό κοινό ότι, κατά την Γενική Συνέλευση των Μετόχων της εταιρείας, της 14.5.2008, παρέστησαν 197 μέτοχοι που εκπροσωπούν 232.321.951 μετοχές ? ψήφους, ήτοι ποσοστό 76,02% του καταβεβλημένου εταιρικού κεφαλαίου.
Η κατά τα άνω Γενική Συνέλευση επί των θεμάτων της Ημερήσιας Διάταξης έλαβε τις ακόλουθες αποφάσεις, με αυξημένη απαρτία του παρισταμένου στη Συνέλευση εταιρικού κεφαλαίου :
1. Eνέκρινε κατά πλειοψηφία (98,30% του παρισταμένου εταιρικού κεφαλαίου) τον απολογισμό διαχειρίσεως του Δ.Σ., χρήσεως 2007.
2. Ενέκρινε κατά πλειοψηφία (99,67% του παρισταμένου εταιρικού κεφαλαίου) τις οικονομικές καταστάσεις της εταιρείας και τις ενοποιημένες καταστάσεις του Ομίλου χρήσεως 2007 με τις σχετικές εκθέσεις, σύμφωνα με τα διεθνή λογιστικά πρότυπα.
3. Ενέκρινε παμψηφεί τη διάθεση των κερδών και τη διανομή τακτικού μερίσματος 0,50 Ευρώ ανά μετοχή. Δεδομένης της ήδη γενομένης, την 20.9.2007, διανομής προμερίσματος 0,15 Ευρώ ανά μετοχή (απόφαση Διοικητικού Συμβουλίου 1111/8.8.2007), το τελικό μέρισμα που θα διανεμηθεί ανέρχεται σε 0,35 Ευρώ ανά μετοχή.
Επίσης, ως ημερομηνία αποκοπής του υπολοίπου προς διανομή μερίσματος όρισε την 19/5/2008 (με την διευκρίνιση ότι δικαιούχοι αυτού θα είναι οι εγγεγραμμένοι στο Μητρώο Μετόχων της εταιρείας μετά τη λήξη της συνεδρίασης του Χ.Α. της 16/5/2008) και ως ημερομηνία έναρξης καταβολής αυτού, μέσω της Εθνικής Τράπεζας, όρισε την 27/5/2008.
4. Απήλλαξε κατά πλειοψηφία (99,97% του παρισταμένου εταιρικού κεφαλαίου) τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου και τους Ελεγκτές από κάθε ευθύνη αποζημίωσης για τη χρήση 2007, σύμφωνα με το άρθρο 35 του Κ.Ν. 2190/1920.
5. Διαπίστωσε και ενέκρινε κατά πλειοψηφία (98,75% του παρισταμένου εταιρικού κεφαλαίου) την ακόλουθη εκ δέκα τριών (13) μελών σύνθεση του Διοικητικού Συμβουλίου της εταιρείας, με πενταετή θητεία, σύμφωνα με το άρθρο 20 του Καταστατικού της Εταιρείας, ήτοι μέχρι 14.5.2013:
1. Ευθύμιος Χριστοδούλου του Νικολάου
2. Ιωάννης Κωστόπουλος του Αθανασίου
3. Νικόλαος Λέριος του Αποστόλου
4. Ελισάβετ-Αγγέλικα Λοβέρδου του Παναγή - Ανδρέα
5. Βασίλειος Μπαγιώκος του Ιωάννη
6. Παναγιώτης Παυλόπουλος του Γεωργίου
7. Μάριος Τσάκας του Παναγιώτη
8. Θεόδωρος ? Αχιλλέας Βάρδας του Δημητρίου
9. Γεώργιος Καλλιμόπουλος του Δήμου
10. Παναγιώτης Οφθαλμίδης του Ηλία
11. Αλέξιος Αθανασόπουλος του Δήμου
12. Δημήτριος Μηλιάκος του Ιωάννη
13. Ιάσων Στράτος του Σταμούλη
εκ των οποίων:
- διορίσθηκαν από τον μέτοχο Ελληνικό Δημόσιο, ως εκπρόσωποί του, οι υπό στοιχεία 1 έως και 7 ανωτέρω,
- διορίσθηκαν από την μέτοχο PANEUROPEAN OIL AND INDUSTRIAL
HOLDINGS S.A., ως εκπρόσωποί της, οι υπό στοιχεία 8 και 9 ανωτέρω,
- εξελέγησαν από τους εργαζομένους της εταιρείας ως εκπρόσωποί τους, οι υπό στοιχεία 10 και 11 ανωτέρω και
- εξελέγησαν από την Ειδική Συνέλευση των μετόχων της μειοψηφίας, της 14.5.2008, ως εκπρόσωποί της, οι υπό στοιχεία 12 και 13 ανωτέρω.
6. α) Ενέκρινε κατά πλειοψηφία (99,98% του παρισταμένου εταιρικού κεφαλαίου) τις καταβληθείσες αποζημιώσεις και τις πάσης φύσεως έκτακτες αμοιβές (bonus), των μελών του Δ.Σ., καθώς και τις καταβληθείσες αμοιβές σε μέλη του Δ.Σ. που μετέχουν σε επιτροπές του, από 1.1.2007 μέχρι 31.12.2007.
β) Αποφάσισε κατά πλειοψηφία (99,98% του παρισταμένου εταιρικού κεφαλαίου) την χορήγηση το έτος 2008, έκτακτης αμοιβής (bonus), για τη χρήση 2007, σε μέλη του ως εξής:
-Στον Διευθύνοντα Σύμβουλο Ιωάννη Κωστόπουλο (με την τότε ιδιότητά του ως Εκτελεστικού μέλους του Δ.Σ.), στο πρώην Εκτελεστικό μέλος του Δ.Σ. Δημήτριο Ματθαίου, καθώς και στο Εκτελεστικό μέλος του Δ.Σ. Θεόδωρο Βάρδα (με την τότε ιδιότητά του ως Μη εκτελεστικό μέλος του Δ.Σ.) ποσού 75.000 Ευρώ (μικτών) για τον καθένα, σύμφωνα με όσα ορίζει το Σύστημα Αμοιβών των Διευθυντικών στελεχών της εταιρείας.
Επίσης, αποφάσισε κατά πλειοψηφία (99,98% του παρισταμένου εταιρικού κεφαλαίου) την διατήρηση, για το έτος 2008, της πάγιας αποζημίωσης των μελών του Δ.Σ. κα
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr