Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Είσοδο, που πιθανόν να διευκολυνθεί σημαντικά από τις εξελίξεις που σηματοδοτεί η απόφαση της Ευρωπαϊκής Ένωσης (πρόκειται να δημοσιοποιηθεί από ημέρα σε ημέρα) να «σπάσει» το μονοπώλιο της ΔΕΗ στο λιγνίτη, και να ανοίξει η αγορά αυτή σε τρίτους.
Συγκεκριμένα, το κείμενο του μνημονίου αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να εισέλθει η γερμανική εταιρεία στην εξόρυξη, παραγωγή και πώληση λιγνίτη, καθώς όπως αναφέρει «"η RWE επιθυμεί να προσφέρει στη ΔΕΗ την εμπειρία της ειδικότερα, αλλά όχι περιοριστικά, στον τομέα της εξόρυξης λιγνίτη, της κατασκευής ενεργειακών σταθμών, κλπ", (χωρίς να διευκρινίζεται αν οι σταθμοί αυτοί θα καίνε φυσικό αέριο ή λιγνίτη).
Σε άλλο σημείο σημειώνεται πως "η ΔΕΗ και η RWEθα αξιολογήσουν, επί ad hoc βάσεως, εμφανιζόμενες ευκαιρίες συνεργασίας που αφορούν σε ανάπτυξη θερμοηλεκτρικών μονάδων στην Ελλάδα" (χωρίς και πάλι να διευκρινίζεται το είδος του καυσίμου).
Τι αναφέρει η απόφαση της Ε.Ε.
Το ερώτημα είναι πως συνδέονται όλα αυτά με την αναμενόμενη απόφαση της Κομισιόν για το λιγνίτη. Η Ευρωπαϊκή Ένωση, επιτάσσει από την Ελλάδα να ανοίξει την αγορά του λιγνίτη σε τρίτους, με «βίαιο» τρόπο. Συγκεκριμένα θέτει στην ελληνική κυβέρνηση δύο επιλογές :
·είτε την πώληση μονάδων παραγωγής της ΔΕΗ και την εκχώρηση σε τρίτους δικαιωμάτων παραχώρησης που έχει η εταιρεία σε ορυχεία
·είτε την μεταβίβαση σε ιδιώτες ποσοστού παραγωγής λιγνιτικής ενέργειας, την οποία και θα μπορούν εν συνεχεία να πωλήσουν στην αγορά (στην υψηλή, στη μέση ή στη χαμηλή τάση).
Πως συνδέονται όλα αυτά με τη περίπτωση της RW
Τα μέτρα που απαιτεί από την Ελλάδα η Κομισιόν δεν πρόκειται να εφαρμοστούν άμεσα, καθώς η ΔΕΗ θα προσφύγει νομικά στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή.
Όταν ωστόσο και όποτε ισχύσουν, η ΔΕΗ προκειμένου να μην αναγκαστεί να παραδώσει σημαντικό μερίδιό της σε άλλους ιδιώτες, θα μπορεί να μεταβιβάσει σε μια μικτή εταιρεία, (με το 51% στην RWE) κάποιες από τις παλαιές ή και από τις καινούργιες λιγνιτικές μονάδες που σχεδιάζει να κάνει.
Έτσι, αφενός δεν θα χάσει ολόκληρα τα εργοστάσια που θα υποχρεωθεί να πουλήσει (αφού θα διατηρήσει το 49%), αφετέρου θα έχει τη δυνατότητα επιλογής του αγοραστή (επιλέγοντας την RWE με την οποία ούτως ή άλλως θα συνεργάζεται, και όχι κάποιον άλλον ανταγωνιστή της)
Σημειωτέον ότι το πρώτο «μοντέλο», της πώλησης μονάδων, εφαρμόστηκε στην Ιταλία, όπου το τότε μονοπώλιο, η Enel, αναγκάστηκε να μεταβιβάσει εργοστάσιά της σε τρίτους, ώστε να ανοίξει και στην πράξη η αγορά ηλεκτρισμού.
Το δεύτερο σενάριο , εφαρμόστηκε στη Γαλλία, όπου η γαλλική EdF, αναγκάστηκε να πουλήσει μέρος της παραγωγής της ηλεκτρικής ενέργειας από τους πυρηνικούς της σταθμούς σε τρίτους.
Τι λέει συγκεκριμένα το μνημόνιο
’λλωστε και στο κείμενο υπάρχουν πολλές αναφορές στο λιγνίτη. Για παράδειγμα σημειώνεται ότι "η RWE επιθυμεί να προσφέρει στη ΔΕΗ την εμπειρία της ειδικότερα, αλλά όχι περιοριστικά, στον τομέα της εξόρυξης λιγνίτη, της κατασκευής ενεργειακών σταθμών, ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, κλπ.
Επίσης λίγο παρακάτω τονίζεται ότι "τα μέρη προτίθενται να συνεργαστούν μεταξύ τους προκειμένου να αλληλουποστηριχθούν σε διάφορες περιοχές της αλυσίδας αξιών, όπως στην εξόρυξη, στη προμήθεια, στη παραγωγή, στη πώληση λιγνίτη και φυσικού αερίου, κλπ.