Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Τα εγκαίνια πραγματοποίησε ο υπουργός Ανάπτυξης κ. Δημήτρης Σιούφας, ο οποίος στην ομιλία του υπογράμμισε την πολύ μεγάλη σημασία του νέου αυτού έργου, καθώς λύνει οριστικά το πρόβλημα της ενεργειακής επάρκειας της Κέρκυρας, «ναυαρχίδας του ελληνικού τουρισμού».
Ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της ΔΕΗ ΑΕ κ. Παναγιώτης Αθανασόπουλος στην ομιλία του επεσήμανε ότι, το νέο αυτό έργο της Γενικής Διεύθυνσης Μεταφοράς της Επιχείρησης είναι πολύ σημαντικό για τους κατοίκους και την οικονομία της Κέρκυρας. Γιατί, μετά την ολοκλήρωση του έργου αυτού:
* Η Κέρκυρα τροφοδοτείται πλέον από δύο κύριες Γραμμές Μεταφοράς των 150 kV και από μία εφεδρική 66 kV, με αποτέλεσμα να εξασφαλίζεται η αξιοπιστία της τροφοδότησης της Κέρκυρας με ηλεκτρική ενέργεια.
* Με την εγκατάσταση των δύο νέων μετασχηματιστών στον Υποσταθμό Αγίου Βασιλείου διασφαλίζεται η επάρκεια της ισχύος, ιδιαίτερα στο βόρειο τμήμα του νησιού που είχε φθάσει σε οριακό επίπεδο.
* Βελτιώνεται η ποιότητα της παρεχομένης ηλεκτρικής ενέργειας αφού διορθώνονται οι τάσεις στο νησί.
Για την περαιτέρω ανάπτυξη του δικτύου και την εξασφάλιση της επάρκειας του βόρειου τμήματος του νησιού:
* Η Επιχείρηση έχει αποφασίσει την προώθηση των διαδικασιών κατασκευής νέου Υποσταθμού σε θέση υποδειχθείσα από το Δήμο Φαιάκων σε αντικατάσταση του παλαιού Υποσταθμού του Αγίου Βασιλείου.
Από τα παραπάνω προκύπτειότι, ένα σοβαρό πρόβλημα του νησιού, που ήταν ηενεργειακή του επάρκεια, λύνεται και εξασφαλίζεται η ανάπτυξή του για τα επόμενα χρόνια, σε όφελος των κατοίκων, των πολυάριθμων επισκεπτών και όλων των παραγωγικών κλάδων του νησιού.