Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Ειδικότερα η ΔΕΗ επισημαίνει ότι:
«Η Επιχείρηση συστηματικά εφαρμόζει κάθε χρόνο μέτρα για την πρόληψη των πυρκαγιών, όπως: κλάδεμα δένδρων που έρχονται σε επαφή ή γειτνιάζουν με γραμμές και υποσταθμούς, αποψιλώσεις χώρων που βρίσκονται κάτω από στύλους διανομής κλπ. Οι γραμμές μεταφοράς επιθεωρούνται και συντηρούνται συστηματικά, σύμφωνα με συγκεκριμένο πρόγραμμα.
Ενδεικτικά αναφέρεται, ότι τελευταία επιθεώρηση των εμπλεκομένων γραμμών με τη φωτιά της Πάρνηθας έγινε την άνοιξη.
Να σημειωθεί ότι και μετά την πυρκαγιά έγινε επανέλεγχος των γραμμών σε συγκεκριμένα σημεία που διασταυρώθηκαν με την φωτιά χωρίς να υπάρξουν ενδείξεις πρόκλησής της από αυτές.
H ΔΕΗ μίσθωσε και φέτος όπως κάθε χρόνο ελικόπτερο με κατάλληλο εξοπλισμό για το πλύσιμο των μονωτήρων σε παραθαλάσσιες περιοχές, στις οποίες παρατηρούνται καθαλατώσεις στους μονωτήρες της γραμμής και δύνανται να έχουν ως συνέπεια τη θέση της γραμμής μεταφοράς εκτός λειτουργίας.
Επισημαίνεται, ότι, οι καταρρακτώδεις βροχές που έπεσαν πριν από μερικές εβδομάδες, είχαν ως συνέπεια τον καθαρισμό των μονωτήρων. Συνεπώς, δεν υπάρχει ακόμη ανάγκη πλυσίματος παραθαλάσσιων γραμμών μεταφοράς με χρήση ελικοπτέρου.
Εξάλλου, με αφορμή ορισμένα δημοσιεύματα που «ενοχοποιούν» τις γραμμές υψηλής τάσεως για την πρόκληση πυρκαγιάς στα Δερβενοχώρια, υπογραμμίζονται τα εξής:
1. Δεν υπάρχει χρονική συσχέτιση μεταξύ της έναρξης της πυρκαγιάς και της θέσης εκτός λειτουργίας κάποιας γραμμής. Κατά συνέπεια η έναρξη της φωτιάς δεν σχετίζεται με κανένα σφάλμα σε γραμμή.
2. Κατά το χρονικό εκείνο διάστημα οι εμπλεκόμενες γραμμές ήταν φορτισμένες με το 30-50% περίπου της φόρτισής τους. Επομένως, κάτω από αυτές τις συνθήκες, δεν είναι δυνατή η τήξητου αγωγού και η δημιουργία σταγόνων μετάλλου που μπορεί να προκαλέσουν φωτιά.
Πέραν αυτών υπάρχουν αναφορές στον Τύπο, σύμφωνα με τις οποίες η πυρκαγιά ξεκίνησε σε απόσταση από τις γραμμές, τα αίτια πρόκλησης της οποίας είναι αποκλειστική αρμοδιότητα να διερευνηθούν από τις αρμόδιες αρχές που ασκούν το προανακριτικό έργο.
Σε κάθε περίπτωση πάγια πολιτική της ΔΕΗ Α.Ε. αποτελεί η στενή συνεργασία με τις αρμόδιες αρχές τόσο για την προληπτική προστασία των δασών από πυρκαγιές όσο και για την ταχεία αντιμετώπιση πυρκαγιών που δημιουργούν κινδύνους στις γραμμές μεταφοράς και στις εγκαταστάσεις της».