Δεν σχολιάζει επισήμως η ΔΕΗ τις δηλώσεις του κ. Naguib Sawiris που συνοψίζονται στο τελεσίγραφο "Πουλήστε μας την Tellas,αλλιώς πουλάμε το ποσοστό μας". «Δεν μπορούμε να κάνουμε κανένα σχόλιο για τις δηλώσεις του κ. Sawiris, παρακολουθούμε το θέμα», δήλωσε στο "R" κορυφαίο στέλεχος της Δημοσίας Επιχείρησης Ηλεκτρισμού.
Η υπόθεση της εξαγοράς του ποσοστόυ που κατέχει η
ΔΕΗ στην Tellas από τη Weather Investment δεν αποτελεί μία απλή εξαγορά καθώς η εν λόγω εταιρεία δεν είναι παρά περιουσιακό στοιχείο του Δημοσίου. Πληροφορίες αναφέρουν μάλιστα ότι ο κ. Sawiris κατά την επίσκεψή του στην Αθήνα συναντήθηκε τόσο με τον Πρόεδρο και Διευθύνοντα Σύμβουλο της
ΔΕΗ όσο και με τον υπουργό Ανάπτυξης κ. Δημήτρη Σιούφα για το εν λόγω θέμα.
Ωστόσο, έκπληξη προκάλεσε η δήλωση του αιγύπτιου επιχειρηματία ότι στη περίπτωση που η
ΔΕΗ απορρίψει την -γενναιόδωρη, όπως τη χαρακτήρισε- πρότασή της η εταιρεία θα προσανατολιστεί σε αυτόνομη πορεία στην αγορά των ευρυζωνικών υπηρεσιών, ενώ παράλληλα άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο να πουλήσει τις μετοχές που κατέχουμε στο μετοχικό κεφάλαιο της Tellas.
Αν ευδοκιμήσει το σενάριο της πλήρους εξαγοράς της Tellas τότε ο N. Sawiris θα βρεθεί να ελέγχει το 100% των εταιρειών TIM, Q Telecom και Tellas.
Αξίζει να σημειώθεί ότι παρόλο που η Tellas συνιστά μια ζημιογόνο επιχείρηση που επιβαρύνει την Δημόσια Επιχειρήση Ηλεκτρισμού, δεν πρέπει να παραβλέπεται το γεγονός ότι η Tellas είναι αυτή τη στιγμή ο μεγαλύτερος εναλλακτικός τηλεπικοινωνιακός πάροχος στην Ελλάδα και ο μεγαλύτερος ανταγωνιστής του ΟΤΕ.
Α.Α
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr