Τους πέντε αυτούς «πυλώνες» ανέπτυξε ο Πρόεδρος και Διευθύνοντος Συμβούλου της ΔΕΗ κ. Τ. Αθανασόπουλου, στη χθεσινή συνάντηση που πραγματοποίησε με τον γ.γ. της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας στην οποία μετείχαν Νομάρχες αλλά και Βουλευτές των Νομών Κοζάνης και Φλώρινας.
Σύμφωνα με τον κ. Αθανασόπουλο, με την περιοχή της Δυτικής Μακεδονίας, η ΔΕΗ έχει ιδιαίτερους και πολύ ισχυρούς δεσμούς.Χάρη στη συστηματική και έντονηλιγνιτική δραστηριότητα που αναπτύχθηκε στην περιοχή για την ενεργειακή αξιοποίηση του εκτεταμένου κοιτάσματος της λιγνιτοφόρου λεκάνης Πτολεμαΐδας - Φλώρινας, η ΔΕΗ έκανε πραγματικότητα το μεγάλο όραμα του εξηλεκτρισμού της χώρας μας.
Συγκεκριμένα:
Η ΔΕΗ στην περιοχή απασχολεί συνολικά περίπου 8.500 άτομα,τακτικό και έκτακτο προσωπικό.
Γιαμισθοδοσία και άλλες δαπάνες καταβάλλει περισσότερα από 800 εκ. ετησίως, πέραν των νέων επενδύσεων εκσυγχρονισμού του παραγωγικού δυναμικού της.
Η ΔΕΗ συνεισφέρει κάθε χρόνο στους Νομούς Κοζάνης και Φλώρινας περίπου 18 εκ. ευρώ ως τοπικό πόρο ανάπτυξης.
Με τα πρωτοποριακά έργα τηλεθέρμανσης που λειτουργούν στην Κοζάνη Πτολεμαΐδα Αμύνταιο, η ΔΕΗ συμβάλλει ουσιαστικά στη βελτίωση του περιβάλλοντος και στην εξοικονόμηση πόρων για τους κατοίκους της περιοχής, λόγω διακοπής της λειτουργίας των ρυπογόνων καυστήρων πετρελαίου και των λοιπών συστημάτων κεντρικής θέρμανσης.
Επιπλέον, η ΔΕΗ συνεχίζει να αξιοποιεί το μεγαλύτερο λιγνιτικό κοίτασμα της χώρας, που στην τελευταία πενταετία καλύπτει το 57% των αναγκών της Ελλάδας σε ηλεκτρική ενέργεια στο διασυνδεδεμένο σύστημα. Παράλληλα όμως με τις δραστηριότητες των ορυχείων αναπτύσσονται και αυτές των Σταθμών ηλεκτροπαραγωγής.
* Στους Νομούς Κοζάνης και Φλώρινας η ΔΕΗ Α.Ε έχει εγκατεστημένους επτά Σταθμούς ηλεκτροπαραγωγής, έξι λιγνιτικούς και έναν υδροηλεκτρικό, με 21 Μονάδες Παραγωγής καισυνολική εγκατεστημένη ισχύ 4.803 MW .
Οι επτά αυτοί Σταθμοί Παραγωγής αντιπροσωπεύουν το 53,6% της συνολικής εγκατεστημένης ισχύος που διαθέτει σήμερα η ΔΕΗ στο ΗπειρωτικόΣύστημα Ηλεκτροπαραγωγής από τους συνολικά 11 Θερμικούς και 24 Υδροηλεκτρικούς Σταθμούς που είναι διάσπαρτοι στην Επικράτεια.
* Η κατασκευή αρδευτικών δικτύων, με άντληση νερού από τη λίμνη Πολυφύτου, στους Δήμους Βελβεντού και Σερβίων, για την άρδευση συνολικά 38.000 στρεμμάτων με συνολική κατανάλωση περίπου 24.000.000 κυβ. μέτρωννερού ετησίως. Η δυνατότητα αρδεύσεων προβλέπεται να αυξηθεί μετά την ολοκλήρωση,μέσα στο 2007, της κατασκευής ενός νέου αγωγού μεταφοράς νερού από τη λίμνη του Πολυφύτου.
* Η παραχώρηση παραλίμνιας έκτασης που ήταν εγκατεστημένος ο παλαιός Οικισμός του Προσωπικού του ΥΗΣ Πολυφύτου, στη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Κοζάνης.
* Η παραχώρηση τμήματος της λίμνης Πολυφύτου στον Ναυτικό Όμιλο Κοζάνης για ανάπτυξη ναυταθλητικών δραστηριοτήτων.
* Η χρησιμοποίηση των υγρών αποβλήτων των ΑΗΣ, τα οποία, αφού υποστούν κατάλληλη επεξεργασία στα Συστήματα κατεργασίας αποβλήτων των Σταθμών, αξιοποιούνται κατά τους θερινούς μήνες, για αρδεύσεις, ιδιαίτερα στις αγροτικές εκτάσεις της περιοχής ΣΑΡΗΓΚΙΟΛ.
Ακόμη ο κ. Αθανασόπουλος αναφέρθηκε και στα έργα τα οποία βρίσκονται σε εξέλιξη στη Δυτική Μακεδονία και τα οποία αφορούν :
* Κατασκευή Υδροηλεκτρικού Έργου Ιλαρίωνα, ισχύος 157,3 ΜW με προϋπολογισμό220εκατ. ευρώ και προβλεπόμενη ολοκλήρωση το έτος 2010.
* Κατασκευή Φράγματος Παπαδιάς Ύδρευση ΑΗΣ Μελίτης, προϋπολογισμού 55 εκατ. ευρώ και προβλεπόμενη ολοκλήρωση το 2008.
* Κατασκευή νέου αγωγού υδροδότησης των ΑΗΣ Δυτ. Μακεδονίας από τη λίμνη Πολυφύτου με προϋπολογισμό 24εκατ. ευρώ και προβλεπόμενη ολοκλήρωση το 2007.
* Επαύξηση ισχύος τηλεθέρμανσης Κοζάνηςκατά 70 θερμικά MWαπό τονΑΗΣ Αγ. Δημητρίου με προϋπολογισμό 3,9 εκατ. ευρώκαι προβλεπόμενη ολοκλήρωση το 2007.
* Προώθηση της ενίσχυσης του συστήματος τηλεθέρμανσης Πτολεμαϊδας από τις μονάδες III καιIV του ΑΗΣ Καρδιάς καθώς και της τηλεθέρμανσης της Φλώρινας από τον ΑΗΣ Μελίτης.
Τέλος στο πλαίσιο του Νόμου 3175/03 για τ
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr