Την κάλυψη της ATE Bank ξεκινά η JP Morgan με σημερινή της έκθεση, εκδίδοντας πρόβλεψη για πορεία καλύτερη της αγοράς και τιμή στόχο στα 6,7 ευρώ.
Οι αναλυτές της
JP Morgan εκτιμούν πως παρά την κατά 28% άνοδο της μετοχής τους τελευταίους έξι μήνες, ο τίτλος εμφανίζει περιθώρια περαιτέρω ανόδου 21%, επομένως, προσφέρει μία ελκυστική απόδοση έναντι των ευρωπαϊκών τραπεζών, παρότι διαπραγματεύεται σε premium 20% (το οποίο αποδίδεται στους υψηλότερους ρυθμούς ανάπτυξης). Στα πλεονεκτήματα της
ΑΤΕ, ο οίκος επισημαίνει πως αποτελεί ένα σπάνιο συνδυασμό αναδιάρθρωσης στη σχέση μη εξυπηρετούμενων δανείων/κόστος, ισολογισμού χαμηλής μόχλευσης και μεγάλου δικτύου στην ελληνική αγορά (το δεύτερο μεγαλύτερο). Την ελκυστικότητα της τράπεζας ενισχύουν η ενεργητική διοίκηση και οι δυναμικές τάσεις στην ελληνική αγορά. Τέλος, οι αναλυτές της JP Morgan βλέπουν περιθώρια για επαναγορές ιδίων μετοχών και επιστροφή στη διανομή μερισμάτων.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr