Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Ορισμένοι κύκλοι εμπλέκουν την Eurobank επειδή είχε σημαντικές συναλλαγές με ταμεία , την Alpha και την Εθνική λόγω συνεργασιών με Ταμεία, το ΤΤ γιατί ο Π. Τσουπίδης συμμετείχε σε ένα διοικητικό συμβούλιο εταιρίας της North Real estate Opportunities fund όπου manager είναι ο κ Παπαμαρκάκης ή της Proton bank επειδή έχει έντονη δραστηριότητα στην αγορά ομολόγων.
Κορυφαία τραπεζικά στελέχη αναφέρουν ότι αν πρέπει να διερευνηθούν συναλλαγές το μικροσκόπιο θα πρέπει να εστιασθεί σε ορισμένες ΑΧΕ και όχι στις τράπεζες που σε καμιά περίπτωση δεν θα υποθηκεύσουν ή θα ναρκοθετήσουν το κύρος τους.
Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι όλες οι ΑΧΕ βαδίζουν στην "γκρίζα ζώνη" . H πλειοψηφία των ΑΧΕ είναι αξιόπιστες και σέβονται το όνομα τους στην αγορά όμως μια τράπεζα λόγω των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών της δυσκολότερα θα υποπέσει σε παρατυπίες λόγω των αυστηρών ελέγχων από την ΤτΕ , αλλά και τους γενικότερους μηχανισμούς ελέγχων.
Ταυτόχρονα προβληματισμός επικρατεί και στους ξένους ειδικά στους βασικούς διαπραγματευτές αγοράς λόγω αυτής της δαιμονοποίησης της αγοράς και δεν είναι τυχαίο ότι σχέδια για νέες εκδόσεις έχουν παγώσει λόγω αυτού του κλίματος.
Η Eurobank εκδίδει σε τακτικά χρονικά διαστήματα ομολογιακά δάνεια μέρος των οποίων καταλήγουν σε ασφαλιστικά ταμεία.
Η τακτική που ακολουθεί η πλέον ενδεδειγμένη καθώς καμιά τράπεζα δεν επιθυμεί να εμπλακεί σε διαδικασίες που θα πλήξουν το κύρος τους.
Το ΤΤ βρέθηκε στο επίκεντρο και ειδικά ο κ Τσουπίδης ο πρόεδρος του ΤΤ επειδή συμμετέχει σε ΔΣ μιας εταιρίας η οποία βρίσκεται στο επίκεντρο.
Ο κ Τσουπίδης χωρίς καμιά αμφιβολία θεωρείται ένας επιτυχημένος manager που σε καμιά περίπτωση δεν θα «ζημίωνε» την υστεροφημία του.
Επίσης εμπλέκεται ο κ Παπαμαρκάκης ο οποίος είναι manager μιας εταιρίας με 8 δραστηριότητες και υπό διαχείριση κεφάλαια 1 δισ ευρώ.
Στους κύκλους των τραπεζιτών ο κ Παπαμαρκάκης χαίρει μεγάλης εκτίμησης και δεν είναι τυχαίο ότι όταν βρισκόταν στην Morgan Stanley πριν λίγα χρόνια συμμετείχε σε μεγάλο μέρος των εκδόσεων των ελληνικών ομολόγων ειδικά την περίοδο 1998 με 2003.
Ο κ Παπαμαρκάκης διατηρεί πολύ φιλικές σχέσεις με πλήθος πολιτικών και τραπεζιτών όπως ο κ Χριστοδουλάκης και ο κ Καραμούζης.
Όμως θα ήταν άτοπο και λανθασμένο να υπάρξει οποιαδήποτε σύνδεση των προσώπων αυτών με τις τελευταίες εξελίξεις.
Κορυφαία στελέχη όπως ο κ Καραμούζης έχουν αποδείξει ότι θέτουν σε προτεραιότητα την διασφάλιση των συμφερόντων της τράπεζας που συμμετέχει ως manager.
Παράλληλα εμπλέκεται και η Proton bank η οποία όμως δεν έχει πραγματοποιήσει καμιά συναλλαγή με ταμείο αλλά ωστόσο κάποιοι κύκλοι προσπαθούν να την «εμπλέξουν» ίσως για λόγους ανταγωνισμού.
Βέβαια θα πρέπει να σημειωθεί ότι αυτή η κρίση που ξέσπασε είχε ως αποτέλεσμα να υπάρξουν και πισώπλατα μαχαιρώματα μεταξύ τραπεζιτών. Οι τραπεζίτες αντί να φανούν ανώτεροι των περιστάσεων έβγαλαν από το συρτάρι επιχειρηματικές κόντρες , προσωπικές έριδες και ξεκίνησαν ένα παρασκηνιακό πόλεμο που μάλλον βλάπτει και τους ίδιους.
Π Λεωτσάκος