Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Τα σενάρια αυτά θα επιδιωχθεί να ενεργοποιηθούν μέσα στον Φεβρουάριο και ενδεχομένως να ανακοινωθούν κατά την γενική συνέλευση των μετόχων η οποία θα συγκληθεί στις 12 Φεβρουαρίου αλλά ενδέχεται να αναβληθεί λόγω απαρτίας.
1) Να αναζητηθεί ξένη τράπεζα που κατ΄ ουσία θα διαδραμάτιζε τον ρόλο του στρατηγικού επενδυτή και θα μπλόκαρε τα σχέδια της Marfin. Σε μια τέτοια περίπτωση θα μπορούσε η ξένη τράπεζα να αποκτήσει μειοψηφικό πακέτο π.χ. 10-15%.
Το ενδεχόμενο να υπάρξει στρατηγική συνεργασία με μεγάλη ξένη τράπεζα σε αυτή την χρονική φάση με παραχώρηση management έλεγχο 51% κ.α. θεωρείται πολύ δύσκολο εγχείρημα.
2) Να υποβάλλει νέα και ιδιαίτερα ελκυστική δημόσια πρότασηπρος την τράπεζα Κύπρου ώστε να προχωρήσει μια στρατηγική συνεργασία.
Όμως πρωτίστως θα πρέπει να επιλυθεί το κυριότερο πρόβλημα που είναι η πανσπερμία των μετόχων.
Μεταξύ των μετόχων έχουν δημιουργηθεί διάφορα μπλοκτα οποία είναι και αλληλοσυγκρουόμενα όπως π.χ. η ομάδα Ιωάννου έναντι ομάδας ξένων θεσμικών επενδυτών που κατέχουν συνολικά το 18-19% της τράπεζας Κύπρου.
Το ιδανικό μοντέλο για την τράπεζα Πειραιώς θα ήτανναακολουθηθεί το μοντέλο των «εξαγορών σε φάσεις».
Δηλαδή σε πρώτη φάση που προσδιορίζεται στους επόμενους 3-4 μήνες να υπάρξει μια στρατηγική συμφωνία μεταξύ Πειραιώς και Κύπρου στην λογική της συγχώνευσης των ισότιμων μερών και σε εύθετη φάση σε αυτό το νέο σχήμα να συγχωνευόταν και η Marfin Popular bank.
Η τωρινή εικόνα μπορεί να θολώνει το τραπεζικό τοπίο ωστόσο σε λίγους μήνες αναμένεται οι εξελίξεις να είναι ευδιάκριτες.
Σεπαρούσα περίοδο υπάρχουν ισχυρές αντιστάσεις για την υλοποίηση αυτού του σχεδίουόμως το ενδεχόμενο σύμπλευσης και των τριών τραπεζών σε βάθος μηνών υπό διαφορετικούς όρους και συνθήκες από ότι ισχύουν σήμερα θα πρέπει να θεωρείται ιδιαίτερα πιθανό σενάριο.
Πρακτικά δεν έχει τόση σημασία αν η Πειραιώς εξαγοράσει η εξαγοραστεί ή αντιστοίχως η Marfin ή η Κύπρου αλλά ο απώτερος στόχος που είναι η δημιουργία μιας τράπεζας με συνολικό ενεργητικό 80 δις ευρώ και κεφαλαιοποίηση περί τα 20 δις ευρώ.
Έως τώραλόγω των πολιτικών ισορροπιών , της στάσης της Εκκλησίας της Κύπρου που λειτουργεί αυστηρά ως επενδυτής αλλά και της σχετικής αναποφασιστικότητας που επιδεικνύουν οι Κύπριοι παράγοντες δεν έχει πραγματοποιηθεί ένα καθοριστικόβήμα προσέγγισης μεταξύ της Πειραιώς και της Κύπρου.
Ο πλέον αστάθμητος παράγοντας στις διαπραγματεύσεις των δύο πλευρών θα αποδειχθεί ότι θα είναι η Εκκλησία η οποία την ύστατη στιγμή θα αντιμετωπίσει τις εξελίξεις με ψυχρή επενδυτική λογική και θα συναινέσει σε όποιον προσφέρει τα περισσότερα αλλά και άλλοι μέτοχοι.
Όμως με δεδομένο ότι η Marfin δεν φαίνεται να υπαναχωρεί η πλευρά της Τράπεζας Κύπρου που αποτελεί και τον πιο αδύναμο κρίκο στην μάχη που διεξάγεται θα κληθεί να επαναξιολογήσει την ανοικτή πρόταση στρατηγικής συνεργασίας με την Πειραιώς.
Μια συγχώνευση των δύο τραπεζών σε πρώτη φάση θα μπορούσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις της δημιουργίας μιας ισχυρής τράπεζας σε περιφερειακό επίπεδο.
Μια αρχική συγχώνευση μεταξύ της τράπεζας Πειραιώς και της τράπεζας Κύπρου θα δημιουργούσε μια νέα τράπεζα με ενεργητικό 56 δις ευρώ, χορηγήσεις 35 δις ευρώκέρδη για το 2007 πάνω από 1 δις ευρώ και κεφαλαιοποίηση 14 δις ευρώ και θα καταλάμβανε την δεύτερη θέση στον κλάδο.
Η τράπεζα Πειραιώς παρουσίασε το επιχειρηματικό της σχέδιο για το διάστημα 2007 έως 2010.
Οι στόχοι για κέρδη 1 δις το 2010ή αύξηση 24%σε ετήσια βάση ενεργητικό 65 δις ευρώ , χορηγήσεις 52 δις ευρώ ή αύξηση 26% σε ετήσια βάση, ROE 30%, σχέση εξόδων προς έσοδα 44% και μερίδιο αγοράς από 12,4% στην Ελλάδα 15% το 2010, είναι σαφώς μεγαλεπήβολοι ωστόσο το timing των ανακοινώσεων ίσως να μην ήταν το πλέον ενδεδειγμένο.
Με την συγχώνευση Πειραιώς - Κύπρου οι στόχοι του business plan σε μεγάλο βαθμό θα είχαν επιτευχθεί για όλη την περίοδο έως το 2010 μάλλον το 2007 ή το 2008.
Όμως η τράπεζα Πειραιώς με το να θέσει τόσο υψηλούς στόχους στο business plan της κατ΄ ουσία «εγκλω