Έχοντας κλείσει την συμφωνία με το IRF, το οποίο αποκτά το 28%της Proton Bank (στο νέο σχήμα Proton Omega το IRFθα κατέχει το 20%), η διοίκηση του ομίλου υπό τους κ.κ. Αθανάσογλου και Λιανό και με νέα πρόεδρο την κα Φράγκου του IRF, εξετάζει σειρά εναλλακτικών σχεδίων ώστε να μεγιστοποιήσουν την αξία των μετόχων.
Πρωτίστως φαίνεται ότι μεγάλη τράπεζα του εξωτερικού ενδιαφέρεται να αποκτήσει έως και το 51% της Proton Bank και αν το deal πραγματοποιηθεί, τότε θα αποτελεί ένα σημαντικό βήμα στην διεθνοποίηση της Proton αλλά και στην ενίσχυση της περιουσίας των μετόχων.
Πέραν αυτών η Proton Bank διερευνά και την ελληνική αγορά. Συνολικά, έχουν στοχοποιηθεί 3 τράπεζες, η FBBank, η Probank και η Ελληνική τράπεζα. Με ορισμένες από αυτές τις τράπεζες φαίνεται ότι υπάρχει αμφίπλευρη επικοινωνία.
Η Probank τουλάχιστον για αυτή την φάση φαίνεται ότι απομακρύνεται από τους στόχους της Proton. Η Ελληνική τράπεζα, η 3η μεγαλύτερη τράπεζα της Κύπρου έχει αποτελέσει αντικείμενο έρευνας της Proton Bank, ωστόσο δεν θα πρέπει να αναμένονται εξελίξεις στο μέτωπο αυτό πριν τα τέλη Αυγούστου καθώς τότε θα έχουν ολοκληρωθεί οι εκλογές στην κυπριακή εκκλησία.
Όσον αφορά την FBBank, σημειώνεται ότι κατά το πρόσφατο παρελθόν έχει προταθεί στους μετόχους της, δηλαδή τους εφοπλιστές και την ΑΤΕ Bank, ακόμη και η λύση της ανταλλαγής μετοχών με την Proton bank.
Π. Λεωτσάκος
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr