«Ψήφο εμπιστοσύνης» στη διοίκηση της Κλωστήρια Ναούσης έδωσε η γενική συνέλευση των μετόχων της εταιρείας, για τις κινήσεις αναδιάρθρωσης και εξυγίανσης που πραγματοποιούνται. Παράλληλα, εξουσιοδοτήθηκε η διοίκηση να επανεξετάσει τις υφιστάμενες συμβάσεις, τόσο μεταξύ των εταιρειών του ομίλου, όσο και με τρίτους.
Όπως ενημέρωσε σχετικά ο προεδρεύων της Γενικής Συνέλευσης και διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας κ. Χαράλαμπος Βατίστας, ο όμιλος εταιρειών της Κλωστήρια Ναούσης είχε καταθέσει στις κύριες πιστώτριες τράπεζες από τον Ιούνιο του 2005 αναλυτικό επιχειρησιακό σχέδιο αναδιάρθρωσης και εξυγίανσης των εταιρειών του Ομίλου, με στόχο την έγκριση και χρηματοδότησή του από αυτές. Παρά την καθυστερημένη τελικά έγκρισή του στις 17 Μαρτίου του 2006, η εταιρεία υλοποιούσε σειρά ενεργειών προς την κατεύθυνση αυτή, όπως κλείσιμο ζημιογόνων μονάδων, σταδιακή αναδιάρθρωση των υφισταμένων μονάδων με αποτέλεσμα, παρά την μείωση του κύκλου εργασιών, να υπάρξει και σημαντική μείωση των λειτουργικών ζημιών. Από αρχές Απριλίου άρχισε ήδη η χρηματοδότηση του σχεδίου αναδιάρθρωσης, το οποίο περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και τη συγχώνευση με απορρόφηση των θυγατρικών εταιρειών Fanco, Κλωστήρια Ροδόπης και Gallop. Επίσης, προβλέπει ότι μετά την ολοκλήρωση της συγχώνευσης και της κεφαλαιακής ενίσχυσης της εταιρείας με έκδοση μετατρέψιμου Ομολογιακού Δανείου ή / και αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου, θα πραγματοποιηθεί συνολική αναδιάρθρωση σε μακροπρόθεσμη βάση των δανείων της εταιρείας, ύψους μέχρι 140 εκατ. ευρώ. Από τα υπόλοιπα θέματα της ημερήσιας διάταξης αποφασίστηκαν τα εξής: - Εγκρίθηκαν ομόφωνα και παμψηφεί οι ετήσιες Οικονομικές Καταστάσεις (εταιρείας και ενοποιημένες) της χρήσης από 1 Ιανουαρίου 2005 έως 31 Δεκεμβρίου 2005. Λόγω μη ύπαρξης κερδών αποφασίστηκε η μη διανομή μερίσματος για την χρήση 2005. - Εγκρίθηκε ομόφωνα και παμψηφεί η απαλλαγή των μελών του Δ.Σ. και του Ορκωτού Ελεγκτή από κάθε ευθύνη αποζημιώσεως για την διαχείριση της εταιρείας. - Επικυρώθηκε ομόφωνα και παμψηφεί η εκλογή του κ. Νικολάου Γεωργακέλλου, ως νέο μέλος του δ.σ., σε αντικατάσταση του παραιτηθέντος κ. Νικολάου Πουλαντζά.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr