Την Πέμπτη 21 Μαΐου 2009 συνήλθαν στην Αθήνα, έδρα της Ανωνύμου Εταιρείας με την επωνυμία ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΛΑΜΠΡΑΚΗ Α.Ε., οι Μέτοχοι της Εταιρείας σε Ετήσια Τακτική Γενική Συνέλευση μετά την από 22.4.2009 πρόσκληση του Διοικητικού Συμβουλίου σύμφωνα με το Νόμο και το Καταστατικό της Εταιρείας.
Οι παρόντες 25 μέτοχοι εκπροσώπησαν συνολικά ποσοστό 77,127% του καταβεβλημένου μετοχικού κεφαλαίου, ήτοι 64.015.242 μετοχές επί συνόλου 83.000.000 και επομένως η παρούσα Συνέλευση ευρέθη σε απαρτία και συνεδρίασε νόμιμα. Η Γενική Συνέλευση εξέτασε τα θέματα της ημερησίας διατάξεως, που είχαν ως εξής:
1) Υποβολή και έγκριση των ετήσιων εταιρικών και ενοποιημένων οικονομικών καταστάσεων (Ισολογισμός, Αποτελέσματα Χρήσεως, Κατάσταση Ταμειακών Ροών, Μεταβολή Καθαρής Θέσης και Προσάρτημα) της εταιρικής χρήσης από 1.1 έως 31.12.2008 και της Έκθεσης Διαχείρισης του Δ.Σ. και του Ορκωτού Ελεγκτή - Λογιστή επ' αυτών.
2) Απαλλαγή των μελών του Διοικητικού Συμβουλίου καθώς και του Ορκωτού Ελεγκτή - Λογιστή της Εταιρείας από κάθε ευθύνη αποζημίωσης για τις ετήσιες οικονομικές καταστάσεις και τη διαχείριση της χρήσης από 1.1 έως 31.12.2008.
3) Εκλογή ενός Τακτικού και ενός Αναπληρωματικού Ορκωτού Ελεγκτή - Λογιστή για τη χρήση 2009 και καθορισμός της αμοιβής τους.
4) Εκλογή Διοικητικού Συμβουλίου.
5) Έγκριση συμβάσεων παροχής υπηρεσιών με μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου, αντιμισθίας και λοιπών παροχών εργαζομένων μελών του Διοικητικού Συμβουλίου και Διευθυντών για τη χρήση που έληξε, καθορισμός και προέγκριση της αμοιβής τους για την περίοδο 2009-2010 και χορήγηση της κατά νόμο αδείας στα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου και τα στελέχη της εταιρείας για να παρέχουν τις υπηρεσίες τους σε συνδεδεμένες επιχειρήσεις.
6) Εκλογή Ελεγκτικής Επιτροπής σύμφωνα με τις προβλέψεις των άρθρων 37 του Ν. 3693/2008 και 7 του Ν. 3016/2002.
7) Τροποποίηση του άρθρου 16 του Καταστατικού (αρμοδιότητες ΔΣ) και κωδικοποίηση αυτού σε ενιαίο κείμενο.
8) Διάφορες ανακοινώσεις.
Μετά από αυτά η Συνέλευση ενέκρινε τα κάτωθι:
Επί του πρώτου θέματος:
Η Γενική Συνέλευση, αφού έλαβε γνώση των Ετήσιων Οικονομικών Καταστάσεων (εταιρικών και ενοποιημένων) και των επ αυτών Εκθέσεων του Διοικητικού Συμβουλίου και του Τακτικού Ορκωτού Ελεγκτή Λογιστή, μετά από ειδική ψηφοφορία ενέκρινε με 63.949.182 ψήφους που αντιπροσωπεύουν το 99,99% των παρισταμένων μετόχων με δικαίωμα ψήφου τις Ετήσιες Οικονομικές Καταστάσεις της 31.12.2008 της Εταιρείας και του Ομίλου.
Επί του δευτέρου θέματος:
Η Γενική Συνέλευση απάλλαξε με 64.008.894 ψήφους που αντιπροσωπεύουν το 99,99% των παρισταμένων μετόχων με δικαίωμα ψήφου τα μέλη του Δ.Σ. και τους Τακτικούς Ορκωτούς Ελεγκτές της Εταιρείας από πάσης ευθύνης για αποζημίωση για τη χρήση 2008.
Επί του τρίτου θέματος:
Η Γενική Συνέλευση με 64.008.894 ψήφους που αντιπροσωπεύουν το 99,99% των παρισταμένων μετόχων με δικαίωμα ψήφου εξέλεξε την ελεγκτική εταιρεία ΣΟΛ Α.Ε.Ο.Ε. και όρισε για τη χρήση 2009 ως Τακτικό Ορκωτό Ελεγκτή Λογιστή τον κ. Χαράλαμπο Πετρόπουλο (ΑΜ 12001) και ως αναπληρωματικό τον κ. Μιχαήλ Κοτζαμάνη (ΑΜ 24151). Η αμοιβή τους θα καθορισθεί μετά από σχετική προσφορά των ελεγκτικών εταιρειών σύμφωνα με το άρθρο 18 του Ν. 2231/94.
Επί του τέταρτου θέματος:
Η Γενική Συνέλευση, με ειδική ψηφοφορία, εξέλεξε με 64.008.894 ψήφους που αντιπροσωπεύουν το 99,99% των παρισταμένων μετόχων με δικαίωμα ψήφου το νέο δεκατετραμελές Διοικητικό Συμβούλιο, αποτελούμενο από τα ακόλουθα μέλη, Λαμπράκη Χρήστο, Ψυχάρη Σταύρο, Γιαννίτση Αναστάσιο, Καψή Παντελή, Κουταλίδη Τρύφωνα, Μάνο Ιωάννη, Νέζη Στέργιο, Παράσχη Iωάννη, Πεφάνη Νικόλαο, Ρέστη Βίκτωρα, Τριφύλλη Αντώνιο, Ψυχάρη Παναγιώτη, Cebrian Juan Luis, Colombani Jean Marie.
Η θητεία του ανωτέρω Δ.Σ. εκτείνεται μέχρι την Τακτική Γενική Συνέλευση των Μετόχων της εταιρείας, που θα συγκληθεί το 2014.
Από τα ανωτέρω εκλεγέντα μέλη η Γ.Σ., κατ' εφαρμογή του άρθρου 3 τουΝ. 3016/2002, όρισε Ανεξάρτητα Μέλη τους κ.κ. Αναστάσιο Γιαννίτση, Ιωάννη Παράσχη, Αντώνη Τριφύλλη, Juan Luis Cebrian και Jean-Marie Colombani.
Επί του πέμπτου θέματος:
Η Γενική Συνέλευση, κατόπιν ειδικής ψηφοφορίας, ενέκρινε με 63.916.801 ψήφους που αντιπροσωπεύουν το 99,85% των παρισταμένων μετόχων με δικαίωμα ψήφου τα κάτωθι
- τις καταβληθείσες κατά το 2008 αμοιβές των 6 μελών ΔΣ ήτοι των κ.κ. Χρ. Λαμπράκη, Στ. Ψυχάρη, Στ. Νέζη, Ν.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr