Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr
![Reporter.gr on Google News](/images/google%20news/reporter%20news%20300x100.png)
Το έργο περιλαμβάνει την κατασκευή σταθμού συνολικής ισχύος 220 MW σε δύο φάσεις, η πρώτη από τις οποίες περιλαμβάνει την εγκατάσταση 2 αεριοστροβίλων συνολικής ισχύος 150 MW εντός 22 μηνών από την υπογραφή της σύμβασης, ενώ η δεύτερη φάση αφορά στην εγκατάσταση της υπόλοιπης ισχύος σε πρόσθετο διάστημα 8 μηνών.
Ο νέος σταθμός παραγωγής ενέργειας θα αποτελείται από δύο αεριοστρόβιλους τύπου 6FA+E της General Electric ισχύος 75 MW ο καθένας, και έναν ατμοστρόβιλο, ο οποίος με σύγχρονη τεχνολογία θα αξιοποιεί στην ουσία το καυσαέριο των αεριοστροβίλων και θα παράγει άλλα 70 MW, με τη χρήση είτε ντίζελ είτε φυσικού αερίου, η εισαγωγή του οποίου δεν αναμένεται πριν το 2010.