Προκειμένου να γίνει αποτελεσματικότερο το θεσμικό πλαίσιο για τις Συμπράξεις Δημοσίου και Ιδιωτικού Τομέα (ΣΔΙΤ), οι εκπρόσωποι του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος (ΤΕΕ) και των οργανώσεων των εργοληπτών και μελετητών ζητούν να αναμορφωθεί το σχετικό σχέδιο νόμου που έχει κατατεθεί στη Βουλή.
Μεταξύ άλλων ζητούν οι ΣΔΙΤ να είναι ανοικτές στον κοινωνικό έλεγχο, η επιλογή των έργων και ο χρόνος έναρξης της υλοποίησής τους να προκύπτουν από τον Εθνικό ή Περιφερειακό Σχεδιασμό, η μελέτη και κατασκευή των έργων να γίνονται μόνο από επιχειρήσεις που είναι πιστοποιημένες και οι διαδικασίες που θα ακολουθούνται να είναι οι ίδιες που προβλέπει η υφιστάμενη νομοθεσία για τη μελέτη και κατασκευή των δημοσίων έργων στη χώρα μας. Σε σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο ΤΕΕ υπό την προεδρία του Γενικού Γραμματέα Θεόδωρου Δραγκιώτη, συμμετείχαν ο Πρόεδρος της ΠΕΔΜΕΔΕ Γιώργος Ρωμοσιός, ο Πρόεδρος της ΠΕΔΜΗΕΔΕ Τάσος Κουτεντάκης, ο Αντιπρόεδρος της ΠΕΣΕΔΕ Δημήτρης Μπουζιάκας, ο Πρόεδρος του ΣΕΓΜ Παναγιώτης Αντωναρόπουλος, ο Ειδικός Γραμματέας του ΣΕΜ Αθανάσιος Πρέσβελος και ο Αντιπρόεδρος του ΣΤΕΑΤ Δημήτρης Κωνσταντινίδης. Οι εκπρόσωποι του τεχνικού κόσμου καλούν την κυβέρνηση να αποδεχθεί τις τροπολογίες που είναι αναγκαίες και έχουν υποβληθεί, ώστε να διασφαλιστεί το δημόσιο συμφέρον, καθώς και η ποιότητα των έργων και των υπηρεσιών, που θα επιδιωχθεί να υλοποιηθούν με τις ΣΔΙΤ. Εξάλλου, συμφωνήθηκε το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων και τα προβλήματα υλοποίησής του να αποτελέσει θέμα ειδικής συζήτησης μεταξύ όλων των οργανώσεων των μηχανικών, που θα συγκληθεί από το ΤΕΕ την ερχόμενη εβδομάδα. Τονίστηκε, ακόμα, ότι οι όποιες προεργασίες γίνονται από υπουργεία για την αξιοποίηση των ΣΔΙΤ, προβληματίζουν έντονα τον τεχνικό κόσμο και επ’ αυτών θα λάβουν θέση οι εκπρόσωποι των οργανώσεων. Κατά τη σύσκεψη διαπιστώθηκε ότι οι Συμπράξεις Δημόσιου και Ιδιωτικού Τομέα (ΣΔΙΤ) μπορούν να συμβάλλουν υπό προϋποθέσεις στην προσπάθεια ανάπτυξης της χώρας και στην ενίσχυση του τομέα των δημοσίων έργων, όσο και της ποιότητας των υπηρεσιών. Παράλληλα τονίσθηκε ότι οι ΣΔΙΤ δεν θα πρέπει να θεωρηθούν πανάκεια και να εναποτεθεί σ’ αυτές και μόνον η ελπίδα για την ταχύρυθμη δημιουργία υποδομών και προσφορά ποιοτικών υπηρεσιών, καθώς κύριος μοχλός ανάπτυξης παραμένει το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων.
Ακολουθήστε το reporter.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο reporter.gr